Pressmeddelande
Arbets- och näringsministeriet
1.6.2012 10.35

Medborgardebatt: De flesta vill i regel ha kvitto på sina inköp

För en vara eller tjänst som man köpt bör man få kvitto utan att det behöver särskilt begäras. Denna åsikt framgår av den debatt som förts på forumet dinåsikt.fi. Majoriteten av debattörerna ansåg att kvittot behövs. Debattinläggen beaktas vid beredningen av en eventuell lag i vilken företagare åläggs att lämna kvitto till kunden.

Debattforumet var öppet hela maj månad och cirka 200 personer deltog i debatten.

Syftet med den skyldighet att lämna kvitto som för närvarande övervägs vid arbets- och näringsministeriet är att bekämpa grå ekonomi. Inom många branscher innebär grå ekonomi det att företag låter bli att bokföra inkomster och följaktligen också att betala skatt och kan inte öppet betala lön till sina anställda.

Enligt debattörerna får man inte alltid kvitto exempelvis på caféer och restauranger, i frisörsalonger, små specialaffärer eller på de städnings- eller reparationsarbeten som man beställer till hemmet. Å andra sidan ansåg debattörerna att kvittot inte är nödvändigt särskilt då inköpets värde är lågt eller om det är fråga om t.ex. torghandel eller tillställningar som ordnas av föreningar och sällskap.

Debattörerna betonade att medborgarna själva kan bekämpa grå ekonomi genom att kräva kvitto. Å andra sidan tyckte andra att kvittot är onödigt och sade sig vilja ha kvitto endast i det fall att den köpta varan har garanti. De ansåg att lämnandet av kvitto endast har en liten inverkan på grå ekonomi och att grå ekonomi i första hand ska bekämpas genom myndighetstillsyn.

En del av debattörerna tog också ställning till frågan om vilka uppgifter som ska finnas på ett kvitto. Sådana uppgifter som bör framgå av kvittot är åtminstone företagets kontaktuppgifter, FO-nummer dvs. företags- och organisationsnummer, den vara eller tjänst som köpts, priset på varan eller tjänsten, inköpsdatumet samt uppgift om betald moms. Några ansåg att det är oekologiskt att printa ut papperskvitton. Som ett alternativ föreslogs elektroniskt kvitto till mobilen eller nätbanken.

En förfrågan vid debatten gällde också vem som borde straffas för att inget kvitto lämnas. Fler bland dem som besvarade denna fråga tyckte att straffet bör gälla endast företagaren. Några ansåg dock att straffet också borde utsträckas till arbetstagarna utöver företagaren.

Arbets- och näringsministeriet har begärt utlåtande över en promemoria om skyldigheten att lämna kvitto som ministeriet sammanställt av intressebevakningsorganisationerna inom arbetskraftsintensiva branscher, myndigheter som svarar för kampen mot grå ekonomi och konsumentorganisationerna. Tidsfristen för remissyttrande löper ut vid midsommar. Beredningen av en eventuell lag inleds på hösten. Beredningen av lagstiftning om skyldigheten att lämna kvitto har samband med statsrådets program för bekämpning av grå ekonomi och ekonomisk brottslighet.

Ytterligare upplysningar:

regeringsrådet Johanna Lähde, arbets- och näringsministeriet, tfn 010 606 4694

Annanstans på tem.fi:

Mer information om ANM:s åtgärder för bekämpning av grå ekonomi: www.tem.fi/graekonomi