Tiedote
Työ- ja elinkeinoministeriö
20.6.2012 10.17

Häkämies vierailee Pietarissa

Elinkeinoministeri Jyri Häkämies vierailee Pietarissa 20.-22.6.2012. Hän osallistuu Pietarin kansainvälinen talousfoorumiin tasavallan presidentti Sauli Niinistön valtuuskunnan jäsenenä. Foorumin pääkokoukset omistetaan kehittyvien maiden roolille alueellisessa ja globaalisessa talouden kehityksessä. Myös Venäjän presidentti Vladimir Putin osallistuu kokoukseen.

Häkämies tapaa vierailun aikana omana ohjelmanaan Venäjän Federaation talouskehitysministeri Andrei Belousovin. Ministerit keskustelevat mm. ympäristöliiketoiminnasta, suomalaisten yritysten mahdollisuuksista osallistua Venäjällä vuonna 2018 järjestettäviin jalkapallon MM-kisojen infrastruktuurihankkeisiin, Venäjän WTO-jäsenyydestä ja suomalaisten rakennusyritysten haasteista Venäjällä.

Elinkeinoministeri Häkämies tutustuu Pietarin vesilaitoksen Vodokanalin toimintaan. Hän keskustelee yhtiön pääjohtaja Felix Karmazinovin kanssa mm. ympäristöliikennetoiminnasta ja Itämeriyhteistyöstä. Keskusteluun osallistuu myös Cargotec Oy:n hallituksen puheenjohtaja ja Itämeri-aktivisti Ilkka Herlin.

Jyri Häkämies tapaa myös Pietarissa toimivien suomalaisyritysten edustajia.

Lisätiedot:
erityisavustaja Kai Mykkänen, TEM, 040 592 1499