Tiedote
Ympäristöministeriö
18.9.2008 10.40

Asunto-osakeyhtiötalojen energiataloudellisia korjauksia vauhditetaan korkotuen ehtoja parantamalla

Valtioneuvosto on tänään päättänyt esittää lainmuutosta, joka parantaa asunto-osakeyhtiötalolainojen korkotukea.

Esityksen mukaan korkotukilainan enimmäisosuus olisi 50 prosenttia, jos perusparantamisen yhteydessä tehtävillä toimenpiteillä lisätään myös asunto-osakeyhtiötalon energiatehokkuutta, vähennetään energiankäytöstä aiheutuvia päästöjä tai otetaan käyttöön uusiutuvia energialähteitä. Korkotuki on 28 % korkotukilainasta vuosittain peritystä korosta.

Asunto-osakeyhtiötalolainojen korkotuesta annetun lain mukaan asunto-osakeyhtiötalon rakentamista tai perusparantamista varten myönnetyn korkotukilainan suuruus on nyt enintään 40 prosenttia hankkeen kustannuksista..

Rakennusten energiatehokkuutta parantavat esimerkiksi energiakatselmukset, rakennuksen ulkovaipan korjaaminen tai ilmanvaihto- ja lämmitysjärjestelmiin liittyvät toimenpiteet. Uusiutuvina energialähteinä voitaisiin käyttää lähinnä puuperäisiä polttoaineita, maalämpöä ja aurinkoenergiaa. Vaatimustaso olisi sama kuin energia-avustuksia myönnettäessä.

Tukiehtojen parantaminen edistää hyvää kiinteistönpitoa sekä kannustaa energiaa säästäviin peruskorjauksiin ja uusiutuvien energialähteiden käyttöön, mikä osaltaan hillitsee ilmastonmuutosta.

Lakiin ehdotetaan myös lisättäväksi hankkeen rahoitusta koskeva kilpailuttamissäännös.

Hallituksen asuntopoliittiseen toimenpideohjelmaan perustuva muutos tulisi voimaan vuoden 2009 alussa.

Lisätietoja

Ylitarkastaja Jorma Pietiläinen, ympäristöministeriö, puh. 0400 143 870, etunimi.sukunimi@ymparisto.fi

Yli-insinööri Juha-Pekka Maijala, ympäristöministeriö, puh. 050 411 1427, etunimi.sukunimi@ymparisto.fi