Personal details

Alexander Stubb

Minister for European Affairs and Foreign Trade
Alexander Stubb

Minister for European Affairs and Foreign Trade, EU affairs at the Prime Minister’s Office, and the Ministry of Finance, 22 June 2011 to present

Doctor of Philosophy, Member of Parliament

National Coalition Party

Date and place of birth: 1 April 1968 Helsinki

Place of residence: Espoo

Minister for Foreign Affairs (Kiviniemi), 22 June 2010–22 June 2011

Minister for Foreign Affairs (Vanhanen II), 4 April 2008– 22 June 2010

 

Member of Parliament, 2011 to present

 

Member of European Parliament, 2004–2008

European Parliament, Internal Market and Consumer Policy Committee, Vice-Chairperson

European Parliament, Budgetary Control Committee, Member

European Parliament, Committee on Constitutional Affairs, Deputy Member

 

Permanent Representation of Finland to the European Union in Brussels, Counsellor, 2003–2004

Adviser to the President of the European Commission, 2001–2003

College of Europe, Bruges, Visiting Professor, 2000–2007

Permanent Representation of Finland to the European Union in Brussels, Government IGC Delegation, Member, 1999–2001, 2003–2004

Researcher, 1999–2001

Academy of Finland, Researcher, 1997–1999

Finnish Ministry for Foreign Affairs, Researcher, 1995–1997

Finnish Government IGC Delegation, Member 1995–1997

 

Spouse: Suzanne Innes-Stubb

Two children

Language skills: Finnish, Swedish, English, French and German

 

Publications: 13 books, dozens of academic articles and hundreds of columns