Ministerin tiedot

Setälä, Emil Nestor

SukunimiSetälä
Etunimet Emil Nestor
Syntymäaika- ja paikka27.2.1864 Kokemäki
Ammatti ja koulutusValtioneuvos, kielen-ja kansanrunouden tutkija.

Ministeriydet

Hallitus ja aikaMinisteriysPuolueMinisteripäivätTehtävä
13. Kallio II
31.12.1925 - 13.12.1926UlkoasiainministeriKokoomus348
12. Tulenheimo
31.3.1925 - 31.12.1925OpetusministeriKokoomus276
2. Paasikivi
27.5.1918 - 27.11.1918Kirkollis- ja opetustoimituskunnan päällikköNuorsuomalaiset185Senaattori
1. Svinhufvud
27.11.1917 - 27.5.1918Kirkollis- ja opetustoimituskunnan päällikköNuorsuomalaiset182Senaattori
Yhteensä989