Valtioneuvoston kanslia kerää kokemuksia valtioneuvosto.fi-sivuston käytöstä ja kehittämistarpeista. Auta kehittämistyössä ja vastaa lyhyeen verkkokyselyyn
OECD:n hallintoministerit koolla Finlandia-talossa 28.10.
26.10.2015
10.55

Suomen isännöimä OECD:n hallintoministerikokous järjestetään Helsingissä 28. lokakuuta Finlandia-talossa. Kokouksessa on ennätysmäärä osallistujia: 31 ministeriä, yli 50 delegaatiota ja lähes 200 osallistujaa. Puheenjohtajana toimii kunta- ja uudistusministeri Anu Vehviläinen.
Pääteema on julkishallinnon ja julkisen sektorin rooli ja merkitys tuottavuuden lisäämisessä. Lopputuloksena syntyy yhteinen julkisen hallinnon visio.
Ministerikokouksen yhteydessä järjestetään myös kansainvälinen Youth Forum, joka huipentuu tiistaina 27. lokakuuta Youth Dialogue -keskustelutilaisuuteen Säätytalossa.
Lisätietoa kokouksesta - oecd.org
OECD-maiden ylintä virkamiesjohtoa koolla Helsingissä