Hallitusneuvotteluiden asiantuntijakuulemiset, päivitetty 4.6.

Statsrådets kommunikationsavdelning 28.5.2019 17.30
Tiedote 248/2019

Hallitusneuvottelujen työryhmissä pääosa asiantuntijakuulemisista tehtiin 9.-17. toukokuuta, ja niitä on jatkettu myös tämän jälkeen. Päivitämme listaa työryhmissä kuultavana käyneistä asiantuntijoista ja viestimme siitä myös valtioneuvoston Twitter-tilillä.

Torstaina 9. toukokuuta–tiistaina 28. toukokuuta kuullut asiantuntijat:

MUUTOSVARAUKSIN
Viimeisin päivitys 4.6. klo 13.00.

Puheenjohtajisto

Jarkko Eloranta, SAK
Sture Fjäder, Akava
Riku Huttunen, työ- ja elinkeinoministeriö
Jyri Häkämies, EK
Markku Jalonen, Kuntatyönantajat
Annika Klimenko, valtiovarainministeriö
Petteri Kuuva, työ- ja elinkeinoministeriö
Antti Palola, STTK
Harri Pursiainen, liikenne- ja viestintäministeriö
Päivi Sillanaukee, sosiaali- ja terveysministeriö
Johanna Suurpää, oikeusministeriö
Timo Tähtinen, ympäristöministeriö
Jan Vapaavuori, Helsingin kaupunki 
Kimmo Viertola, valtioneuvoston kanslia
Sami Yläoutinen, valtiovarainministeriö

Puoluesihteerit

Jouni Backman, Sitra
Olli-Pekka Heinonen, Opetushallitus
Päivi Nerg, valtiovarainministeriö
Antti Poikola, Teknologiateollisuus
Jouni Varanka, valtioneuvoston kanslia
Tytti Yli-Viikari, Valtiontalouden tarkastusvirasto
 

Hiilineutraali ja luonnon monimuotoisuuden turvaava Suomi

Jero Ahola, LUT-yliopisto
Antti Asikainen, Luonnonvarakeskus
Karoliina Auvinen, Aalto-yliopisto
Heikki Granholm, maa- ja metsätalousministeriö
Ahti Fagerblom, Metsäteollisuus
Minna Haapala, Huoltovarmuuskeskus
Harri Hakaste, ympäristöministeriö
Kari Herlevi, Sitra
Riku Huttunen, työ- ja elinkeinoministeriö
Heli Huuhka, ARA
Esko Juvonen, maa- ja metsätalousministeriö
Seppo Knuuttila, Suomen ympäristökeskus Syke
Janne Kotiaho, Jyväskylän yliopisto
Päivi Lahti, Suomen Eläinlääkäriliitto
Riitta Levinen, ympäristöministeriö
Jukka Leskelä, Energiateollisuus
Aleksi Lehtonen, Luonnonvarakeskus
Tuomas Mattila, Suomen ympäristökeskus Syke
Ari Niiranen, ympäristöministeriö
Markku Ollikainen, Suomen ilmastopaneeli
Anu Orell, Luonnonvarakeskus
Mari Pantsar, Sitra
Liisa Pietola, MTK
Pekka Pihamaa, maa- ja metsätalousministeriö
Tiina Pullola, maa- ja metsätalousministeriö
Ismo Pölönen, Itä-Suomen yliopisto
Hannele Pokka, ympäristöministeriö
Satu Raussi, Luonnonvarakeskus
Jyri Seppälä, Suomen ympäristökeskus Syke
Sampo Soimakallio, Suomen ympäristökeskus Syke
Sanna Syri, Aalto-yliopisto
Petteri Taalas, WMO
Timo Tanninen, Metsähallitus
Anna Valros, Helsingin yliopisto
Juha Vinha, Tampereen yliopisto

Asuntopolitiikka (alaryhmä)

Aki Ekroos, Aalto-yliopisto
Peter Fredriksson
Jyrki Jauhiainen, oikeusministeriö
Tommi Laanti, ympäristöministeriö
Teppo Lehtinen, ympäristöministeriö
Petri Mäki-Fränti, Suomen Pankki
Marika Paavilainen, valtioneuvoston kanslia
Hannele Pokka, ympäristöministeriö
Hannu Rossilahti, ARA
Sanna-Riikka Saarela, Suomen ympäristökeskus Syke
Helena Säteri, ympäristöministeriö
Aija Tasa, RAKLI
Matti Vatilo, ympäristöministeriö
 

Suomi kokoaan suurempi maailmalla

Matti Anttonen, ulkoministeriö
Katja Bordi, valtiovarainministeriö
Kare Halonen, valtioneuvoston kanslia
Jukka Juusti, puolustusministeriö
Elina Kalkku, ulkoministeriö
Jaakko Kangasniemi, Finnfund
Markku Kangaspuro, Aleksanteri-instituutti
Markku Keinänen, ulkoministeriö
Timo Koivurova, Arctic Centre, Lapin yliopisto
Kaisa Korhonen, Helsingin yliopisto
Janne Kuusela, puolustusministeriö
Hanna-Leena Lampi, ulkoministeriö
Rilli Lappalainen, Fingo
Helena Laukko, YK-liitto
Jarmo Lindberg, Puolustusvoimat
Satu Lähteenoja, Demos Helsinki
Mikko Niini
Nina Nordström, ulkoministeriö
Anne Palm, WISE Laajan turvallisuuden verkosto - Wider Security Network
Leena Pylvänäinen, ulkoministeriö
Pekka Puustinen, ulkoministeriö
Pasi Rajala, Finnfund
Anne Sipiläinen, ulkoministeriö
Petri Syrjänen, valtiovarainministeriö
Jarmo Viinanen, ulkoministeriö
Jari Vilén, Euroopan komissio

Eurooppa-politiikka (alaryhmä)

Thomas Bergman, UNHCR Europe
Outi Haanperä, Sitra
Lauri Holappa, Helsingin yliopisto
Pasi Kostamovaara, Rajavartiolaitos
Taneli Lahti, EK
Päivi Leino-Sandberg, Helsingin yliopisto
Marja Rislakki, Suomen EU-edustusto (etäyhteys)
Tuomas Saarenheimo, valtiovarainministeriö
 

Turvallinen oikeusvaltio Suomi

Elina Grundström, Julkisen sanan neuvosto
Jukka Juusti, puolustusministeriö
Seppo Kolehmainen, Poliisihallitus
Pasi Kostamovaara, Rajavartiolaitos
Kristiina Kumpula, Kansalaisjärjestöjen neuvottelukunta
Annu Lehtinen, Pakolaisapu
Leena Mörttinen, valtiovarainministeriö
Hannu Mäkinen, Tulli
Juha Pantzar, Takuusäätiö
Antti Pelttari, Suojelupoliisi
Kirsi Pimiä, Yhdenvertaisuusvaltuutettu
Sirpa Rautio, Ihmisoikeuskeskus 
Tiina Ristikari, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos   
Ilkka Salmi, sisäministeriö    
Sauli Savisalo, Huoltovarmuuskeskus
Pekka Timonen, oikeusministeriö
Jaana Vuorio, Maahanmuuttovirasto

Oikeusvaltion kehittäminen (alaryhmä)

Reijo Aarnio, Tietosuojavaltuutettu
Jukka Haavisto, Itä-Uudenmaan syyttäjänvirasto
Anna Haapalainen, Trasek
Pekka Hallberg
Pia Oksanen, Amnesty
Tiina Sanila-Aikio, Saamelaiskäräjät 
Esa Vesterbacka, Rikosseuraamuslaitos

Puolustuspolitiikka (alaryhmä)

Matti Anttonen, ulkoministeriö
Jukka Juusti, puolustusministeriö
Jyri Kopare, puolustusministeriö
Janne Kuusela, puolustusministeriö
Antti Lehtisalo, puolustusministeriö
Jarmo Lindberg, Puolustusvoimat
Jarmo Limnell, Aalto-yliopisto
Pekka Visuri
 

Elinvoimainen Suomi

Jenni Airaksinen, Kuntaliitto
Jyrki Ali-Yrkkö, Elinkeinoelämän tutkimuslaitos
Janne Antikainen, MDI
Timo Aro, MDI
Pauli Heikkilä, Finnvera
Kari Herlevi, Sitra
Jan Hjelt, työ- ja elinkeinoministeriö
Riku Jylhänkangas, valtiovaraiministeriö
Laura Kamras, ulkoministeriö
Hannu Kemppainen, Business Finland
Annika Klimenko, valtiovarainministeriö
Mikko Koivumaa, työ- ja elinkeinoministeriö
Tomi Korhonen, Business Finland
Kirsi Leivo, Kilpailu- ja kuluttajavirasto
Ilona Lundström, työ- ja elinkeinoministeriö
Lauri Lyly, Tampereen kaupunki
Mika Maliranta, Elinkeinoelämän tutkimuslaitos/Jyväskylän yliopisto
Jyrki Mäkynen, Suomen Yrittäjät
Hannu Mäntymaa, Wärtsilä
Tytti Määttä, Kuhmon kaupunki
Johanna Osenius, työ- ja elinkeinoministeriö
Antti Neimala, työ- ja elinkeinoministeriö
Sanna Nieminen, valtiovarainministeriö
Sampsa Nissinen, työ- ja elinkeinoministeriö
Mari Pantsar, Sitra
Jani Pitkäniemi, valtiovarainministeriö
Harri Pursiainen, liikenne- ja viestintäministeriö  
Timo Reina, Kuntaliitto
Jan Sasse, Teollisuussijoitus
Pekka Soini, Business Finland
Tiina Tikka, työ- ja elinkeinoministeriö
Janne Viskari, Väestörekisterikeskus  
Reijo Vuorento, Kuntaliitto

Liikenneverkon kehittäminen ja ylläpitäminen (alaryhmä)

Hanna Aho, Fingo
Timo Anttila, Posti
Mika Anttonen, St1
Stefan Baumeister, Jyväskylän yliopisto
Henrik Erämetsä, Neste
Rolf Jansson, VR
Saara Jääskeläinen, liikenne- ja viestintäministeriö
Erkki Kalmari, Metener
Matti Koistinen, Pyöräliitto
Tero Kallio, Autotuojat ja -teollisuus ry
Sami Kännälä, Säteilyturvakeskus
Petteri Laaksonen, LUT-yliopisto
Iiro Lehtonen, SKAL
Sabina Lindström, liikenne- ja viestintäministeriö
Matti Liski, Aalto-yliopisto
Juha Majanen, valtiovarainministeriö
Mirja Noukka, Väylävirasto
Janne Paunonen, Keski-Suomen Valokuituverkot
Matti Peltola, Koneyrittäjät
Tuomo Puhakainen, Saimaan Kuitu
Kaarina Ståhlberg, Posti
Saara Tamminen, Sitra
Otto Toivanen, Aalto-yliopisto 
Katariina Vuorela, liikenne- ja viestintäministeriö
Merja Ylä-Anttila, Yle                          

Maatalous (alaryhmä)

Juha Ala-Huikku, Gasum
Tarja Haaranen, ympäristöministeriö
Mikko Helander, Kesko  
Jaana Husu-Kallio, maa- ja metsätalousministeriö
Esko Juvonen, maa- ja metsätalousministeriö
Minna-Mari Kaila, maa- ja metsätalousministeriö
Kaisa Karttunen, e2
Reijo Karhinen
Sakari Kuikka, Helsingin yliopisto
Päivi Lahti, Suomen Eläinlääkäriliitto
Jari Liski, Ilmatieteen laitos
Juha Marttila, MTK
Hanna Mattila, Sitra
Jyrki Niemi, Luonnonvarakeskus
Pekka Pihamaa, maa- ja metsätalousministeriö
Pia Pohja, Elintarviketeollisuusliitto
Anna Valros, Helsingin yliopisto

Luottamuksen ja tasa-arvoisten työmarkkinoiden Suomi

Outi Antila, sosiaali- ja terveysministeriö
Raimo Antila, sosiaali- ja terveysministeriö
Jarkko Eloranta, SAK
Sture Fjäder, Akava
Jari Gustafsson, työ- ja elinkeinoministeriö
Merja Heikkonen, Kynnys ry
Jyri Häkämies, EK
Sonja Hämäläinen, työ- ja elinkeinoministeriö
Tapio Isolankila, Kela
Markku Jalonen, Kuntatyönantajat
Anne Kiiski, Kuntatyönantajat
Antti Koivula, Työterveyslaitos
Tiina Korhonen, työ- ja elinkeinoministeriö
Eija Koivuranta, Väestöliitto
Tarja Kröger, työ- ja elinkeinoministeriö
Tomi Kyyrä, Valtion taloudellinen tutkimuskeskus
Katja Leppänen, EK
Erja Lindberg, Kuntaliitto
Minna Liuttu, sosiaali- ja terveysministeriö
Jukka Maarianvaara, Tasa-arvovaltuutettu
Katarina Murto, STTK
Mika Niemelä, työ- ja elinkeinoministeriö
Ulla Nord, ME-säätiö
Tuija Oivo, työ- ja elinkeinoministeriö
Natalia Ollus, oikeusministeriö
Antti Palola, STTK
Ritva Partinen, sosiaali- ja terveysministeriö
Mikael Pentikäinen, Suomen Yrittäjät
Annika Rönni-Sällinen, SAK
Kimmo Ruth, työ- ja elinkeinoministeriö
Heikki Räisänen, työ- ja elinkeinoministeriö
Minna Salmi, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos
Lotta Savinko, Akava
Petri Savolainen, Journalistiliitto
Liisa Siika-aho, sosiaali- ja terveysministeriö
Olli Sorainen, työ- ja elinkeinoministeriö
Jaakko Tonttila, työ- ja elinkeinoministeriö

Kestävän talouden Suomi

Jussi Ahokas, SOSTE Suomen sosiaali ja terveys ry
Jonna Berghäll, valtiovarainministeriö
Martti Hetemäki, valtiovarainministeriö
Janne Huovari, Pellervo    
Ulla Hämäläinen, valtiovarainministeriö
Terhi Järvikare, valtiovarainministeriö
Annika Klimenko, valtiovarainministeriö
Ilona Lundström, työ- ja elinkeinoministeriö
Juha Majanen, valtiovarainministeriö
Niku Määttänen, Elinkeinoelämän tutkimuslaitos 
Leena Mörttinen, valtiovarainministeriö
Päivi Nerg, valtiovarainministeriö
Matti Pohjola, Aalto-yliopisto
Elina Pylkkänen, Palkansaajien tutkimuslaitos
Tuomas Saarenheimo, valtiovarainministeriö
Tuija Taos, Rahoitusvakausvirasto
Roope Uusitalo, Valtion taloudellinen tutkimuskeskus
Ilari Valjus, valtiovarainministeriö
Sami Yläoutinen, valtiovarainministeriö

Veropolitiikka (alaryhmä)

Leena Aine, valtiovarainministeriö
Markku Heikura, Verohallinto
Kalle Hirvonen, Verohallinto
Anita Isomaa-Myllymäki, EK
Terhi Järvikare, valtiovarainministeriö
Ilkka Kaukoranta, SAK
Tiina Koljonen, Teknologian tutkimuskeskus VTT
Kaisa Kotakorpi, Valtion taloudellinen tutkimuskeskus
Laura Kurki, Suomen Yrittäjät
Janne Marttinen, Verohallinto
Jaana Mikkola, valtiovarainministeriö
Martti Nieminen, Tampereen yliopisto
Heikki Niskakangas, Aalto-yliopisto
Leo Parkkonen, valtiovarainministeriö
Seppo Penttilä, Tampereen yliopisto
Panu Pykönen, valtiovarainministeriö
Jari Salokoski, valtiovarainministeriö
Merja Sandell, valtiovarainministeriö
Timo Sipilä, MTK
Saara Tamminen, Sitra
Markus Teräväinen, valtiovarainministeriö
Jukka Vanhanen, valtiovarainministeriö
Tomi Viitala, Aalto-yliopisto
 

Oikeudenmukainen, yhdenvertainen ja mukaan ottava Suomi

Outi Antila, sosiaali- ja terveysministeriö
Maria Kaisa Aula, sosiaali- ja terveysministeriö 
Christina Gestrin
Tuula Heinänen, Espoon kaupunki
Markus Henriksson, Valvira
Martti Hetemäki, valtiovarainministeriö
Tapio Isolankila, Kela
Olli-Pekka Lehtonen, Ahvenanmaan maakunta
Ilkka Luoma, Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiiri
Elina Pekkarinen, Lapsiasiainvaltuutettu  
Markku Pekurinen, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos 
Kirsi Pimiä, Yhdenvertaisuusvaltuutettu
Eeva-Riitta Pirhonen, opetus- ja kulttuuriministeriö
Päivi Sillanaukee, sosiaali- ja terveysministeriö
Kirsi Varhila, sosiaali- ja terveysministeriö
Kari Välimäki, Merimieseläkekassa

Sosiaaliturvan uudistaminen (alaryhmä)

Elli Aaltonen, Kela
Outi Anttila, sosiaali- ja terveysministeriö
Liisa Heinämäki, valtioneuvoston kanslia
Terhi Järvikare, valtiovarainministeriö
Olli Kangas, Turun yliopisto
Ohto Kanninen, Palkansaajien tutkimuslaitos
Tuija Korpela, Kela
Susan Kuivalainen, Eläketurvakeskus
Tomi Kyyrä, Valtion taloudellinen tutkimuskeskus
Marjaana Maisonlahti, sosiaali- ja terveysministeriö
Elina Pekkarinen, Lapsiasiainvaltuutettu  
Irja Peltonen, valtiovarainministeriö
Panu Pykönen, valtiovarainministeriö
Simo Raittila
Kimmo Ruth, työ- ja elinkeinoministeriö
Paula Saikkonen, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos 
Minna Ylikännö, Kela

Sote (alaryhmä)

Anne Arvonen, sosiaali- ja terveysministeriö 
Arto Haveri, Tampereen yliopisto
Mikko Hollmen, Maakuntien tilakeskus
Maria Huttunen, sosiaali- ja terveysministeriö  
Minna Karhunen, Kuntaliitto
Kimmo Kohvakka, sisäministeriö
Ilkka Luoma, Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiiri
Matti Marttunen, eduskunta
Tapani Mattila, Keski-Suomen liitto
Anu Muuri, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos
Päivi Nerg, valtiovarainministeriö
Jussi Niemi, Kuntaliitto
Markku Pekurinen, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos
Jani Pitkäniemi, valtiovarainministeriö
Timo Reina, Kuntaliitto
Minna Saario, sosiaali- ja terveysministeriö  
Markus Sovala
Arto Sulonen, Kuntaliitto
Juha Tuominen, HUS
Karri Vainio, Kuntaliitto   
Auli Valli-Lintu, valtiovarainministeriö                    
Kirsi Varhila, sosiaali- ja terveysministeriö 
Sanna Vesikansa, Helsingin kaupunki
Ritva Viljanen, Vantaan kaupunki    
Markus Österlund, Folktinget 
                                      

Osaamisen, sivistyksen ja innovaatioiden Suomi

Maria Kaisa Aula, sosiaali- ja terveysministeriö
Sauli Eloranta, Kongsberg 
Olli-Pekka Heinonen, Opetushallitus
Martti Hetemäki, valtiovarainministeriö
Tapio Isolankila, Kela
Anita Lehikoinen, opetus- ja kulttuuriministeriö
Petri Lempinen, Ammattikorkeakoulujen rehtorineuvosto
Ilona Lundström, työ- ja elinkeinoministeriö                              
Helena Mustikainen, Sitra 
Jari Niemelä, Helsingin yliopisto   
Elina Pekkarinen, Lapsiasiainvaltuutettu  
Eeva-Riitta Pirhonen, opetus- ja kulttuuriministeriö                              
Pasi Rentola, opetus- ja kulttuuriministeriö 
Juha-Matti Saksa, LUT-yliopisto
Mika Tammilehto, opetus- ja kulttuuriministeriö 
Roope Uusitalo, Helsingin yliopisto  
Antti Vasara, Teknologian tutkimuskeskus VTT                          

Kulttuuri-, liikunta- ja nuorisoasiat (alaryhmä)

Sinikka Aapola-Kari, Nuorisotutkimusverkosto
Lotta Haikkola, Nuorisotutkimusverkosto
Lauri Kaira, Luovan työn tekijät ja yrittäjät - Lyhty
Riitta Kaivosoja,  opetus- ja kulttuuriministeriö 
Tuula Lybeck, valtiovarainministeriö
Rosa Meriläinen, Kulttuuri- ja taidealan keskusjärjestö KULTA ry
Anna Munsterhjelm, Allianssi
Terhi Päivärinta, Kuntaliitto
Esko Ranto, opetus- ja kulttuuriministeriö
Mikko Salonen, Olympiakomitea
Sakarias Sokka, Cupore kulttuuripolitiikan tutkimuskeskus
Timo Ståhl, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos
Paula Tuovinen, Taiteen edistämiskeskus 
Tomi Vasankari, UKK-instituutti
Jaana Wallden, opetus- ja kulttuuriministeriö 

Lisätietoja: valtioneuvoston viestintäjohtaja Päivi Anttikoski, p. 040 536 4821 ja  valtioneuvoston apulaisviestintäjohtaja Päivi Paasikoski, p. 040 547 6279