Antalet coronafall på uppgång igen – viktigt att gå och testa sig med låg tröskel

Antalet nya coronafall och incidensen för sjukdomen har ökat igen jämfört med de senaste två veckorna. I Finland har epidemiläget varit rätt stabilt i hela landet under flera veckor, men läget i olika regioner varierar mycket. Nyckeln till att förhindra smittspridning är att människor går och testar sig.
Även om de flesta fall för närvarande har sitt ursprung inom landet, försämras epidemiläget i Europa med oroväckande fart. Detta kan få följder också för Finland.
Social- och hälsovårdsministeriet och Institutet för hälsa och välfärd gav en lägesrapport om epidemiläget torsdagen den 5 november. I presskonferensen deltog strategidirektören Liisa-Maria Voipio-Pulkki från social- och hälsovårdsministeriet samt projektchefen Anna Katz och överläkaren Emmi Sarvikivi från Institutet för hälsa och välfärd.