Coronaviruset: statsrådets information och råd om koronaviruset samt  det aktuella läget och vanliga frågor på thl.fi

Sipiläs regering suttit i tusen dagar

Statsrådets kommunikationsavdelning 20.2.2018 9.41 | Publicerad på svenska 20.2.2018 kl. 9.49
Nyhet 8/2018

Sipiläs regering har suttit i tusen dagar onsdagen den 21 februari. Med sina tusen dagar placerar sig den nuvarande regeringen på tolfte plats i regeringarnas åldersstatistik.

Samtidigt har statsminister Juha Sipilä, kommunikationsminister Anne Berner, arbetsminister Jari Lindström, försvarsminister Jussi Niinistö och utrikesminister Timo Soini varit minister i tusen dagar.

Nedan finns en förteckning över ministerdagarna för Sipiläs regering den 21 februari 2018 och en förteckning över de regeringar som suttit i minst tusen dagar.

Minister | Ministerdagar

Vehviläinen, Anu Helena | 2 526
Orpo, Antti Petteri | 1 339
Grahn-Laasonen, Sanni Kaisa | 1 245
Tiilikainen, Kimmo Kalevi | 1 197
Sipilä, Juha Petri | 1 000
Berner, Anne | 1 000
Lindström, Jari Tapani | 1 000
Niinistö, Jussi Lauri Juhani | 1 000
Soini, Timo Juhani | 1 000
Mykkänen, Kai Aslak | 610
Mattila, Pirkko Anneli | 546
Lintilä, Mika Tapani | 420
Häkkänen, Antti | 293
Leppä, Jari Juhani | 293
Terho, Sampo Johannes | 293
Saarikko, Annika | 227
Virolainen, Anne-Mari | 10

Regeringar som suttit i minst tusen dagar:

Statsminister | Tid | Regeringsdagar

Lipponen | 13.4.1995–15.4.1999 | 1 464
Lipponen II | 15.4.1999–17.4.2003 | 1 464
Holkeri | 30.4.1987–26.4.1991 | 1 458
Sorsa IV | 6.5.1983–30.4.1987 | 1 456
Aho | 26.4.1991–13.4.1995 | 1 449
Vanhanen | 24.6.2003–19.4.2007 | 1 396
Kivimäki | 14.12.1932–7.10.1936 | 1 394
Vanhanen II | 19.4.2007–22.6.2010 | 1 161
Katainen | 22.6.2011–24.6.2014 | 1 099
Sorsa | 4.9.1972–13.6.1975 | 1 013
Koivisto II | 26.5.1979–19.2.1982 | 1 001
Sipilä | 29.5.2015– |1 000

Regeringarna och ministrarna från och med 1917

Anne Berner Jari Lindström Juha Sipilä Jussi Niinistö Timo Soini regeringen