Statsrådets kansli samlar uppgifter om användningen av webbplatsen valtioneuvosto.fi och vilka utvecklingsbehov som finns. Du hjälper vårt utvecklingsarbete genom att svara på en kort enkät
Bilaga 1. Sammanfattning av de diskretionära bestående utgiftsändringarna
Miljoner euro | |
---|---|
3.1 Ett klimatneutralt Finland som tryggar den biologiska mångfalden | 98 |
3.1.1 Bostadspolitiken | 12 |
3.2 Finland – större än sin storlek i världen | 100 |
3.3 Den trygga rättsstaten Finland | 40 |
3.3.1 Utvecklingen av rättsstaten | 15 |
3.3.2 Försvarspolitiken | 10 |
3.4 Ett livskraftigt Finland | 125 |
3.4.1 Utvecklingen av transportnätet | 20 |
3.4.2 Jordbruket | 35 |
3.5 Ett Finland där förtroende och en jämlik arbetsmarknad råder | 65 |
3.6 Ett rättvist, jämlikt och inkluderande Finland (inklusive 3.6.1 Social- och hälsotjänster) | 270 |
3.6.2 Reformen av den sociala tryggheten | 300 |
3.7 Osaamisen, sivistyksen ja innovaatioiden Suomi | 201,5 |
3.7.1 Kunnandets, bildningens och innovationernas Finland | 22,5 |
Varav av den ofördelade reserven | -84 |
Totalt | 1 230 |
Minskningar
En arbetsgrupp ska tillsättas för att utarbeta ett förslag till minskning av företagsstödet med 100 miljoner euro på 2023 års nivå före höstens budgetförhandlingar. Om enighet inte uppnås om minskningarna, sänks alla företagsstöd i förhållande till sina kostnader. Avsikten är att översynen också i fråga om skattesubventionerna ska göras så jämnt som möjligt så att ändamålsenligheten i genomförandet beaktas. I detta sammanhang avgörs också fortsättningen på kompensationen vid utsläppshandel.
Nivån på momenten för reservationsanslag sänks permanent med sammanlagt 50 miljoner euro (på 2023 års nivå) så att minskningarna riktas till de anslag som under de senaste åren utan grund har stannat på en nivå som är betydligt lägre än den budgeterade (exceptionellt stora så kallade överföringsposter).
Den anslagsnivå på medlemsavgiften till EU som bygger på kommissionens förslag sänks med 50 miljoner euro (på 2023 års nivå) i förhållande till den tekniska planen för de offentliga finanserna, med beaktande av det nuvarande förhandlingsläget. Om det visar sig att medlemsavgiften till EU trots allt blir större än detta, ska läget i fråga om de planerade utgiftsökningarna bedömas på nytt.