En bestämd regerings sammansättning

17. Kallio III | 16.8.1929 - 4.7.1930

Puoluejakauma nimityspäivänä
Minister Tillsatt Avgått Parti
Statsminister
Kallio, Kyösti 16.8.1929 4.7.1930 Maalaisliitto
Minister för utrikesärendena
Procopé, Johan Hjalmar Fredrik 16.8.1929 4.7.1930 ammatti/virkamies
Justitieminister
Kaila, Elieser 16.8.1929 4.7.1930 Maalaisliitto
Inrikesminister / Minister för inrikesärendena
Linturi, Arvo Viljo Ilmari 16.8.1929 4.7.1930 ammatti/virkamies
Försvarsminister
Niukkanen, Juho 16.8.1929 4.7.1930 Maalaisliitto
Finansminister
Reinikka, Tyko Henrik 16.8.1929 4.7.1930 Maalaisliitto
Undervisningsminister
Kukkonen, Antti 16.8.1929 4.7.1930 Maalaisliitto
Lantbruksminister
Ellilä, Kaarle Johannes 16.8.1929 4.7.1930 Maalaisliitto
Biträdande jordbruksminister
Junes, Antti 16.8.1929 4.7.1930 Maalaisliitto
Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena
Lahdensuo, Jalo Toivo 16.8.1929 4.7.1930 Maalaisliitto
Handels- och industriminister
Heikkinen, Pekka Ville 16.8.1929 4.7.1930 Maalaisliitto
Socialminister
Paavilainen, Herman 27.8.1929 4.7.1930 ammatti/virkamies
Biträdande socialminister
Leppälä, Juhani 27.8.1929 4.7.1930 Maalaisliitto
Minister utan portfölj
Leppälä, Juhani 16.8.1929 27.8.1929 Maalaisliitto

Partifördelning

16.8.1929
Maalaisliitto 10
ammatti/virkamies 2
4.7.1930
Maalaisliitto 10
ammatti/virkamies 3

20.2.2020 1.46. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning