En bestämd regerings sammansättning

19. Sunila II | 21.3.1931 - 14.12.1932

Puoluejakauma nimityspäivänä
Minister Tillsatt Avgått Parti
Statsminister
Sunila, Juho Emil 21.3.1931 14.12.1932 Maalaisliitto
Minister för utrikesärendena
Yrjö-Koskinen, Aarno Armas Sakari 21.3.1931 14.12.1932 Kokoomus
Justitieminister
Kivimäki, Toivo Mikael 21.3.1931 14.12.1932 Edistyspuolue
Inrikesminister / Minister för inrikesärendena
von Born, Ernst Viktor Lorentz 21.3.1931 14.12.1932 RKP
Biträdande inrikesminister
Solja, Niilo 21.3.1931 3.3.1932 Kokoomus
Oesch, Karl Lennart 3.3.1932 14.3.1932 ammatti/virkamies
Manner, Arvo Verner Aleksander 14.3.1932 20.10.1932 ammatti/virkamies
Erkko, Juho Eljas 25.11.1932 14.12.1932 Edistyspuolue
Försvarsminister
Lahdensuo, Jalo Toivo 21.3.1931 14.12.1932 Maalaisliitto
Finansminister
Järvinen, Kyösti Nestor 21.3.1931 14.12.1932 Kokoomus
Undervisningsminister
Kukkonen, Antti 21.3.1931 14.12.1932 Maalaisliitto
Lantbruksminister
Mattsson, Kaarle Sigurd 21.3.1931 14.12.1932 Maalaisliitto
Biträdande jordbruksminister
Heikkinen, Pekka Ville 21.3.1931 14.12.1932 Maalaisliitto
Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena
Niukkanen, Juho 21.3.1931 14.12.1932 Maalaisliitto
Handels- och industriminister
Palmgren, Axel 21.3.1931 14.12.1932 RKP
Socialminister
Kilpeläinen, Kaarlo Edvard 21.3.1931 3.3.1932 Kokoomus
Paavolainen, Erkki 3.3.1932 20.10.1932 Kokoomus
Lohi, Kalle Aukusti 20.10.1932 14.12.1932 Maalaisliitto
Minister utan portfölj
Erkko, Juho Eljas 20.10.1932 25.11.1932 Edistyspuolue

Partifördelning

21.3.1931
Maalaisliitto 6
Kokoomus 4
RKP 2
Edistyspuolue 1
14.12.1932
Maalaisliitto 7
Edistyspuolue 2
Kokoomus 2
RKP 2

19.2.2019 15.10. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning