En bestämd regerings sammansättning

21. Kallio IV | 7.10.1936 - 12.3.1937

Puoluejakauma nimityspäivänä
Minister Tillsatt Avgått Parti
Statsminister
Kallio, Kyösti 7.10.1936 15.2.1937 Maalaisliitto
Statsministerns ställföreträdare
Holsti, Eino Rudolf Woldemar 17.2.1937 12.3.1937 Edistyspuolue
Minister för utrikesärendena
Holsti, Eino Rudolf Woldemar 7.10.1936 12.3.1937 Edistyspuolue
Justitieminister
Kekkonen, Urho Kaleva 7.10.1936 12.3.1937 Maalaisliitto
Inrikesminister / Minister för inrikesärendena
Puhakka, Yrjö Wilhelm 7.10.1936 12.3.1937 ammatti/virkamies
Biträdande inrikesminister
Kekkonen, Urho Kaleva 9.10.1936 12.3.1937 Maalaisliitto
Försvarsminister
Oksala, Arvi Adiel 7.10.1936 12.3.1937 ammatti/virkamies
Finansminister
Niukkanen, Juho 7.10.1936 12.3.1937 Maalaisliitto
Undervisningsminister
Kukkonen, Antti 7.10.1936 12.3.1937 Maalaisliitto
Lantbruksminister
Heikkinen, Pekka Ville 7.10.1936 12.3.1937 Maalaisliitto
Biträdande jordbruksminister
Kalliokoski, Viljami 7.10.1936 12.3.1937 Maalaisliitto
Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena
Lahdensuo, Jalo Toivo 7.10.1936 12.3.1937 Maalaisliitto
Biträdande minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena
Vesterinen, Vihtori 7.10.1936 12.3.1937 Maalaisliitto
Handels- och industriminister
Kauppi, Kalle 7.10.1936 12.3.1937 Edistyspuolue
Socialminister
Janhonen, Toivo Aapeli 7.10.1936 12.3.1937 Maalaisliitto

Partifördelning

7.10.1936
Maalaisliitto 9
Edistyspuolue 2
ammatti/virkamies 2
12.3.1937
Maalaisliitto 8
Edistyspuolue 2
ammatti/virkamies 2

20.2.2020 1.26. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning