En bestämd regerings sammansättning

22. Cajander III | 12.3.1937 - 1.12.1939

Puoluejakauma nimityspäivänä
Minister Tillsatt Avgått Parti
Statsminister
Cajander, Aimo Kaarlo 12.3.1937 1.12.1939 Edistyspuolue
Minister för utrikesärendena
Holsti, Eino Rudolf Woldemar 12.3.1937 16.11.1938 Edistyspuolue
Voionmaa, Kaarle Väinö 16.11.1938 1.12.1938 SDP
Erkko, Juho Eljas 12.12.1938 1.12.1939 Edistyspuolue
Justitieminister
Ahmavaara, Kaarlo Arvi Eliel 18.3.1937 11.1.1938 ammatti/virkamies
Rautavaara, Albin Ewald 11.1.1938 13.10.1939 ammatti/virkamies
Söderhjelm, Johan Otto 13.10.1939 1.12.1939 RKP
Inrikesminister / Minister för inrikesärendena
Kekkonen, Urho Kaleva 12.3.1937 1.12.1939 Maalaisliitto
Försvarsminister
Niukkanen, Juho 12.3.1937 1.12.1939 Maalaisliitto
Finansminister
Tanner, Väinö Alfred 12.3.1937 1.12.1939 SDP
Undervisningsminister
Hannula, Uuno 12.3.1937 1.12.1939 Maalaisliitto
Lantbruksminister
Heikkinen, Pekka Ville 12.3.1937 1.12.1939 Maalaisliitto
Biträdande jordbruksminister
Koivisto, Juho 12.3.1937 1.12.1939 Maalaisliitto
Biträdande minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena
Salovaara, Väinö Veikko 12.3.1937 2.9.1938 SDP
Salmenoja, Johan Pietari 20.9.1939 1.12.1939 SDP
Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena
Ryömä, August Johannes 12.3.1937 2.9.1938 SDP
Salovaara, Väinö Veikko 2.9.1938 1.12.1939 SDP
Handels- och industriminister
Voionmaa, Kaarle Väinö 12.3.1937 1.12.1938 SDP
Socialminister
Keto, Jaakko William 12.3.1937 9.11.1937 SDP
Fagerholm, Karl-August 9.11.1937 1.12.1939 SDP
Biträdande socialminister
Reinikainen, Oskari Brynolf 2.9.1938 1.7.1939 SDP
Folkförsörjningsminister
von Fieandt, Berndt Rainer 20.9.1939 1.12.1939 ammatti/virkamies
Minister utan portfölj
von Born, Ernst Viktor Lorentz 13.10.1939 1.12.1939 RKP

Partifördelning

12.3.1937
Maalaisliitto 5
SDP 5
Edistyspuolue 2
1.12.1939
Maalaisliitto 5
SDP 4
Edistyspuolue 2
RKP 2
ammatti/virkamies 1

18.1.2019 4.7. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning