En bestämd regerings sammansättning

26. Linkomies | 5.3.1943 - 8.8.1944

Puoluejakauma nimityspäivänä
Minister Tillsatt Avgått Parti
Statsminister
Linkomies, Edwin Johan Hildegard 5.3.1943 8.8.1944 Kokoomus
Minister för utrikesärendena
Ramsay, Carl Henrik Wolter 5.3.1943 8.8.1944 RKP
Justitieminister
Lehtonen, Oskari 5.3.1943 8.8.1944 Kokoomus
Inrikesminister / Minister för inrikesärendena
Ehrnrooth, Leo Reinhold 5.3.1943 8.8.1944 RKP
Försvarsminister
Waldén, Karl Rudolf 5.3.1943 8.8.1944 ammatti/virkamies
Finansminister
Tanner, Väinö Alfred 5.3.1943 8.8.1944 SDP
Minister i finansministeriet
Reinikka, Tyko Henrik 5.3.1943 8.8.1944 Maalaisliitto
Undervisningsminister
Kauppi, Kalle 5.3.1943 8.8.1944 Edistyspuolue
Lantbruksminister
Kalliokoski, Viljami 5.3.1943 8.8.1944 Maalaisliitto
Minister i lantbruksministeriet
Osara, Nils Arthur 5.3.1943 8.8.1944 ammatti/virkamies
Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena
Salovaara, Väinö Veikko 5.3.1943 8.8.1944 SDP
Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena
Ikonen, Pekka Toivo 5.3.1943 13.1.1944 Maalaisliitto
Kaasalainen, Väinö Viljami 13.1.1944 8.8.1944 Maalaisliitto
Handels- och industriminister
Takki, Uuno Kristian 5.3.1943 8.8.1944 SDP
Socialminister
Fagerholm, Karl-August 5.3.1943 17.12.1943 SDP
Aaltonen, Aleksi 17.12.1943 8.8.1944 SDP
Folkförsörjningsminister
Ellilä, Kaarle Johannes 5.3.1943 8.8.1944 Maalaisliitto
Minister i folkförsörjningsministeriet
Aura, Jalo 5.3.1943 8.8.1944 SDP
Osara, Nils Arthur 5.3.1943 8.8.1944 ammatti/virkamies
Ramsay, Carl Henrik Wolter 5.3.1943 8.8.1944 RKP

Partifördelning

5.3.1943
SDP 5
Maalaisliitto 4
Kokoomus 2
RKP 2
ammatti/virkamies 2
Edistyspuolue 1
8.8.1944
SDP 5
Maalaisliitto 4
Kokoomus 2
RKP 2
ammatti/virkamies 2
Edistyspuolue 1

23.2.2020 13.46. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning