En bestämd regerings sammansättning

35. Kekkonen III | 20.9.1951 - 9.7.1953

Puoluejakauma nimityspäivänä
Minister Tillsatt Avgått Parti
Statsminister
Kekkonen, Urho Kaleva 20.9.1951 9.7.1953 Maalaisliitto
Minister för utrikesärendena
Tuomioja, Sakari Severi 20.9.1951 26.11.1952 ammatti/virkamies
Kekkonen, Urho Kaleva 26.11.1952 9.7.1953 Maalaisliitto
Minister i utrikesministeriet
Törngren, Ralf Johan Gustaf 26.11.1952 9.7.1953 RKP
Justitieminister
Kekkonen, Urho Kaleva 20.9.1951 22.9.1951 Maalaisliitto
Högström, Sven Axel 22.9.1951 9.7.1953 RKP
Inrikesminister / Minister för inrikesärendena
Sukselainen, Vieno Johannes 20.9.1951 9.7.1953 Maalaisliitto
Försvarsminister
Skog, Emil Albert 20.9.1951 9.7.1953 SDP
Finansminister
Rantala, Viljo Johannes 20.9.1951 9.7.1953 SDP
Minister i finansministeriet
Miikki, Matti Nikolai 20.9.1951 9.7.1953 Maalaisliitto
Undervisningsminister
Oittinen, Reino Henrik 20.9.1951 9.7.1953 SDP
Minister i lantbruksministeriet
Lepistö, Leevi Matti 20.9.1951 29.11.1952 SDP
Luukka, Eemil Vihtori 20.9.1951 9.7.1953 Maalaisliitto
Tiainen, Johannes 3.12.1952 9.7.1953 SDP
Lantbruksminister
Miettunen, Martti Juhani 20.9.1951 9.7.1953 Maalaisliitto
Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena
Peltonen, Onni Evert 20.9.1951 29.11.1952 SDP
Huunonen, Eemil 29.11.1952 3.12.1952 SDP
Karjalainen, Eetu 3.12.1952 9.7.1953 SDP
Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena
Huunonen, Eemil 20.9.1951 29.11.1952 SDP
Kleemola, Kauno Antero 20.9.1951 9.7.1953 Maalaisliitto
Huunonen, Eemil 3.12.1952 9.7.1953 SDP
Handels- och industriminister
Tervo, Penna 20.9.1951 9.7.1953 SDP
Socialminister
Törngren, Ralf Johan Gustaf 20.9.1951 26.11.1952 RKP
Leskinen, Väinö Olavi 26.11.1952 9.7.1953 SDP
Minister i socialministeriet
Huunonen, Eemil 20.9.1951 9.7.1953 SDP
Murtomaa, Lauri Nikolai 20.9.1951 9.7.1953 Maalaisliitto

Partifördelning

20.9.1951
Maalaisliitto 7
SDP 7
RKP 1
ammatti/virkamies 1
9.7.1953
SDP 8
Maalaisliitto 7
RKP 2

20.2.2020 1.12. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning