En bestämd regerings sammansättning

37. Tuomioja | 17.11.1953 - 5.5.1954

Puoluejakauma nimityspäivänä
Minister Tillsatt Avgått Parti
Statsminister
Tuomioja, Sakari Severi 17.11.1953 5.5.1954 Vapaamielisten liitto
Minister för utrikesärendena
Törngren, Ralf Johan Gustaf 17.11.1953 5.5.1954 RKP
Minister i utrikesministeriet
Aura, Teuvo Ensio 17.11.1953 5.5.1954 ammatti/virkamies
Justitieminister
Kuuskoski, Reino Iisakki 17.11.1953 5.5.1954 ammatti/virkamies
Inrikesminister / Minister för inrikesärendena
Kannisto, Heikki Albert 17.11.1953 5.5.1954 Suomen Kansanpuolue
Försvarsminister
Hetemäki, Olli Päiviö 17.11.1953 5.5.1954 Kokoomus
Finansminister
Junnila, Tuure Jaakko Kalervo 17.11.1953 5.5.1954 Kokoomus
Minister i finansministeriet
Kaitila, Esa Heikki 17.11.1953 5.5.1954 Suomen Kansanpuolue
Undervisningsminister
Salminen, Arvo Ilmari 17.11.1953 5.5.1954 Kokoomus
Lantbruksminister
Jutila, Kalle Teodor 17.11.1953 5.5.1954 ammatti/virkamies
Minister i lantbruksministeriet
Kullberg, Henrik 17.11.1953 4.12.1953 RKP
Westermarck, Nils Christian 18.12.1953 5.5.1954 RKP
Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena
Serlachius, Ralph Erik 17.11.1953 5.5.1954 ammatti/virkamies
Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena
Junttila, Kustaa Aulis Ferdinand 17.11.1953 5.5.1954 ammatti/virkamies
Handels- och industriminister
Aura, Teuvo Ensio 17.11.1953 5.5.1954 ammatti/virkamies
Minister i handels och industriministeriet
Wiherheimo, Toivo Antero 17.11.1953 5.5.1954 Kokoomus
Socialminister
Kaitila, Esa Heikki 17.11.1953 5.5.1954 Suomen Kansanpuolue
Minister i socialministeriet
Hetemäki, Olli Päiviö 17.11.1953 5.5.1954 Kokoomus
Karvikko, Irma Helena 17.11.1953 5.5.1954 Suomen Kansanpuolue

Partifördelning

17.11.1953
ammatti/virkamies 5
Kokoomus 4
Suomen Kansanpuolue 3
RKP 2
Vapaamielisten liitto 1
5.5.1954
ammatti/virkamies 5
Kokoomus 4
Suomen Kansanpuolue 3
RKP 2
Vapaamielisten liitto 1

19.2.2019 15.27. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning