En bestämd regerings sammansättning

38. Törngren | 5.5.1954 - 20.10.1954

Puoluejakauma nimityspäivänä
Minister Tillsatt Avgått Parti
Statsminister
Törngren, Ralf Johan Gustaf 5.5.1954 20.10.1954 RKP
Minister för utrikesärendena
Kekkonen, Urho Kaleva 5.5.1954 20.10.1954 Maalaisliitto
Justitieminister
Puhakka, Yrjö Wilhelm 5.5.1954 20.10.1954 ammatti/virkamies
Inrikesminister / Minister för inrikesärendena
Leskinen, Väinö Olavi 5.5.1954 20.10.1954 SDP
Försvarsminister
Skog, Emil Albert 5.5.1954 20.10.1954 SDP
Finansminister
Sukselainen, Vieno Johannes 5.5.1954 20.10.1954 Maalaisliitto
Minister i finansministeriet
Miettunen, Martti Juhani 7.5.1954 20.10.1954 Maalaisliitto
Undervisningsminister
Virolainen, Johannes 5.5.1954 20.10.1954 Maalaisliitto
Lantbruksminister
Kalliokoski, Viljami 5.5.1954 20.10.1954 Maalaisliitto
Minister i lantbruksministeriet
Tiainen, Johannes 5.5.1954 20.10.1954 SDP
Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena
Miettunen, Martti Juhani 5.5.1954 20.10.1954 Maalaisliitto
Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena
Sumu, Toimi Aku 5.5.1954 20.10.1954 SDP
Handels- och industriminister
Tervo, Penna 5.5.1954 20.10.1954 SDP
Socialminister
Leivo-Larsson, Tyyne Lilja 5.5.1954 20.10.1954 SDP
Minister i socialministeriet
Simonen, Vieno 5.5.1954 20.10.1954 Maalaisliitto
Sumu, Toimi Aku 7.5.1954 20.10.1954 SDP

Partifördelning

5.5.1954
Maalaisliitto 6
SDP 6
RKP 1
ammatti/virkamies 1
20.10.1954
Maalaisliitto 6
SDP 6
RKP 1
ammatti/virkamies 1

20.2.2020 1.22. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning