En bestämd regerings sammansättning

40. Fagerholm II | 3.3.1956 - 27.5.1957

Puoluejakauma nimityspäivänä
Minister Tillsatt Avgått Parti
Statsminister
Fagerholm, Karl-August 3.3.1956 27.5.1957 SDP
Statsministerns ställföreträdare
Virolainen, Johannes 11.1.1957 27.5.1957 Maalaisliitto
Minister i statsrådets kansli
Virolainen, Johannes 3.3.1956 27.5.1957 Maalaisliitto
Minister för utrikesärendena
Törngren, Ralf Johan Gustaf 3.3.1956 27.5.1957 RKP
Justitieminister
Väyrynen, Vilho Ferdinand Valdemar 3.3.1956 2.5.1956 SDP
Helminen, Arvo Heimo 2.5.1956 27.5.1957 ammatti/virkamies
Inrikesminister / Minister för inrikesärendena
Väyrynen, Vilho Ferdinand Valdemar 3.3.1956 27.5.1957 SDP
Försvarsminister
Skog, Emil Albert 3.3.1956 27.5.1957 SDP
Finansminister
Simonen, Aarre Edvard 3.3.1956 27.5.1957 SDP
Minister i finansministeriet
Jussila, Mauno Nikolai 3.3.1956 27.5.1957 Maalaisliitto
Undervisningsminister
Virolainen, Johannes 3.3.1956 27.5.1957 Maalaisliitto
Lantbruksminister
Miettunen, Martti Juhani 3.3.1956 27.5.1957 Maalaisliitto
Minister i lantbruksministeriet
Simonen, Vieno 3.3.1956 27.5.1957 Maalaisliitto
Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena
Palovesi, Eino Oskari 3.3.1956 27.5.1957 Maalaisliitto
Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena
Tiainen, Johannes 3.3.1956 27.5.1957 SDP
Handels- och industriminister
Kleemola, Kauno Antero 3.3.1956 27.5.1957 Maalaisliitto
Socialminister
Saari, Eino Armas 3.3.1956 17.5.1957 Suomen Kansanpuolue
Leivo-Larsson, Tyyne Lilja 17.5.1957 27.5.1957 SDP
Minister i socialministeriet
Leivo-Larsson, Tyyne Lilja 3.3.1956 17.5.1957 SDP
Tiainen, Johannes 5.3.1956 27.5.1957 SDP

Partifördelning

3.3.1956
Maalaisliitto 6
SDP 6
RKP 1
Suomen Kansanpuolue 1
27.5.1957
Maalaisliitto 6
SDP 6
RKP 1
ammatti/virkamies 1

23.2.2020 13.6. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning