En bestämd regerings sammansättning

43. Kuuskoski | 26.4.1958 - 29.8.1958

Puoluejakauma nimityspäivänä
Minister Tillsatt Avgått Parti
Statsminister
Kuuskoski, Reino Iisakki 26.4.1958 29.8.1958 ammatti/virkamies
Statsministerns ställföreträdare
Leivo-Larsson, Tyyne Lilja 26.4.1958 29.8.1958 ammatti/virkamies
Minister i statsrådets kansli
Leivo-Larsson, Tyyne Lilja 26.4.1958 29.8.1958 ammatti/virkamies
Minister för utrikesärendena
Hynninen, Paavo Johannes 26.4.1958 29.8.1958 ammatti/virkamies
Justitieminister
Söderhjelm, Johan Otto 26.4.1958 29.8.1958 ammatti/virkamies
Inrikesminister / Minister för inrikesärendena
Kyttä, Harras Vilhelm Johannes 26.4.1958 29.8.1958 ammatti/virkamies
Försvarsminister
Björkenheim, Edvard Lars Reguel 26.4.1958 29.8.1958 ammatti/virkamies
Finansminister
Nurmela, Ilmo Olavi 26.4.1958 29.8.1958 ammatti/virkamies
Undervisningsminister
Vilkuna, Kustaa Gideon 26.4.1958 29.8.1958 ammatti/virkamies
Lantbruksminister
Lehtosalo, Pauli 26.4.1958 29.8.1958 ammatti/virkamies
Minister i lantbruksministeriet
Lepistö, Leevi Matti 26.4.1958 29.8.1958 ammatti/virkamies
Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena
Kastari, Paavo Kristian 26.4.1958 29.8.1958 ammatti/virkamies
Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena
Antikainen, Eero 26.4.1958 29.8.1958 ammatti/virkamies
Handels- och industriminister
Kivekäs, Lauri Jaakko 26.4.1958 29.8.1958 ammatti/virkamies
Socialminister
Liljeström, Valdemar 26.4.1958 29.8.1958 ammatti/virkamies
Minister i socialministeriet
Leivo-Larsson, Tyyne Lilja 2.5.1958 29.8.1958 ammatti/virkamies

Partifördelning

26.4.1958
ammatti/virkamies 14
29.8.1958
ammatti/virkamies 14

23.2.2020 13.57. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning