En bestämd regerings sammansättning

44. Fagerholm III | 29.8.1958 - 13.1.1959

Puoluejakauma nimityspäivänä
Minister Tillsatt Avgått Parti
Statsminister
Fagerholm, Karl-August 29.8.1958 13.1.1959 SDP
Statsministerns ställföreträdare
Virolainen, Johannes 29.8.1958 4.12.1958 Maalaisliitto
Hiltunen, Onni Alfred 4.12.1958 13.1.1959 SDP
Minister för utrikesärendena
Virolainen, Johannes 29.8.1958 4.12.1958 Maalaisliitto
Fagerholm, Karl-August 4.12.1958 13.1.1959 SDP
Justitieminister
Högström, Sven Axel 29.8.1958 13.1.1959 RKP
Inrikesminister / Minister för inrikesärendena
Pakkanen, Atte Mikael Johannes 29.8.1958 13.1.1959 Maalaisliitto
Försvarsminister
Wiherheimo, Toivo Antero 29.8.1958 13.1.1959 Kokoomus
Finansminister
Hetemäki, Olli Päiviö 29.8.1958 13.1.1959 Kokoomus
Minister i finansministeriet
Jussila, Mauno Nikolai 29.8.1958 13.1.1959 Maalaisliitto
Undervisningsminister
Kajatsalo, Kaarlo Viljam 29.8.1958 13.1.1959 Suomen Kansanpuolue
Minister i lantbruksministeriet
Kosola, Niilo Vilho 29.8.1958 13.1.1959 Kokoomus
Lantbruksminister
Miettunen, Martti Juhani 29.8.1958 14.11.1958 Maalaisliitto
Kähönen, Urho 14.11.1958 13.1.1959 Maalaisliitto
Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena
Eskola, Kustaa Oskari 29.8.1958 13.1.1959 Maalaisliitto
Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena
Lindblom, Olavi 29.8.1958 13.1.1959 SDP
Handels- och industriminister
Hiltunen, Onni Alfred 29.8.1958 13.1.1959 SDP
Minister i handels och industriministeriet
Wiherheimo, Toivo Antero 29.8.1958 13.1.1959 Kokoomus
Socialminister
Leskinen, Väinö Olavi 29.8.1958 13.1.1959 SDP
Minister i socialministeriet
Paasio, Kustaa Rafael 29.8.1958 13.1.1959 SDP

Partifördelning

29.8.1958
Maalaisliitto 5
SDP 5
Kokoomus 3
RKP 1
Suomen Kansanpuolue 1
13.1.1959
SDP 5
Maalaisliitto 4
Kokoomus 3
RKP 1
Suomen Kansanpuolue 1

19.2.2019 14.32. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning