En bestämd regerings sammansättning

45. Sukselainen II | 13.1.1959 - 14.7.1961

Puoluejakauma nimityspäivänä
Minister Tillsatt Avgått Parti
Statsminister
Sukselainen, Vieno Johannes 13.1.1959 3.7.1961 Maalaisliitto
Statsministerns ställföreträdare
Törngren, Ralf Johan Gustaf 13.1.1959 16.5.1961 RKP
Luukka, Eemil Vihtori 19.5.1961 3.7.1961 Maalaisliitto
Kleemola, Kauno Antero 3.7.1961 14.7.1961 Maalaisliitto
Minister för utrikesärendena
Törngren, Ralf Johan Gustaf 13.1.1959 16.5.1961 RKP
Sukselainen, Vieno Johannes 19.5.1961 19.6.1961 Maalaisliitto
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 19.6.1961 14.7.1961 Maalaisliitto
Minister i utrikesministeriet
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 13.1.1959 19.6.1961 Maalaisliitto
Justitieminister
Hannikainen, Antti Juhana 13.1.1959 14.4.1961 Maalaisliitto
Lehtosalo, Pauli 14.4.1961 14.7.1961 Maalaisliitto
Inrikesminister / Minister för inrikesärendena
Palovesi, Eino Oskari 13.1.1959 4.2.1960 Maalaisliitto
Luukka, Eemil Vihtori 4.2.1960 14.7.1961 Maalaisliitto
Försvarsminister
Häppölä, Leo Kustaa 13.1.1959 14.7.1961 Maalaisliitto
Finansminister
Sarjala, Vihtori Wiljam 13.1.1959 14.7.1961 Maalaisliitto
Minister i finansministeriet
Lehtosalo, Pauli 13.1.1959 14.4.1961 Maalaisliitto
Niemi, Juho Eino Kullervo 14.4.1961 14.7.1961 Maalaisliitto
Undervisningsminister
Hosia, Heikki Päiviö 13.1.1959 14.7.1961 Maalaisliitto
Minister i lantbruksministeriet
Antila, Toivo Mikael 13.1.1959 14.7.1961 Maalaisliitto
Lantbruksminister
Jaakkola, Juho Einari 13.1.1959 14.7.1961 Maalaisliitto
Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena
Kleemola, Kauno Antero 13.1.1959 14.7.1961 Maalaisliitto
Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena
Korsimo, Arvo Ilmari 13.1.1959 14.7.1961 Maalaisliitto
Handels- och industriminister
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 13.1.1959 19.6.1961 Maalaisliitto
Westerlund, Björn Georg Wilhelm 19.6.1961 14.7.1961 RKP
Minister i handels och industriministeriet
Lehtosalo, Pauli 29.9.1959 14.7.1961 Maalaisliitto
Socialminister
Simonen, Vieno 13.1.1959 14.7.1961 Maalaisliitto
Minister i socialministeriet
Erkkilä, Eeli Johannes 13.1.1959 14.7.1961 Maalaisliitto

Partifördelning

13.1.1959
Maalaisliitto 14
RKP 1
14.7.1961
Maalaisliitto 13
RKP 1

20.2.2020 2.7. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning