En bestämd regerings sammansättning

47. Karjalainen | 13.4.1962 - 18.12.1963

Puoluejakauma nimityspäivänä
Minister Tillsatt Avgått Parti
Statsminister
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 13.4.1962 18.12.1963 Maalaisliitto
Statsministerns ställföreträdare
Virolainen, Johannes 13.4.1962 18.12.1963 Maalaisliitto
Minister i statsrådets kansli
Mattila, Olavi Johannes 1.11.1963 18.12.1963 ammatti/virkamies
Minister för utrikesärendena
Merikoski, Veli Kaarlo 13.4.1962 18.12.1963 Suomen Kansanpuolue
Minister i utrikesministeriet
Mattila, Olavi Johannes 1.11.1963 18.12.1963 ammatti/virkamies
Justitieminister
Söderhjelm, Johan Otto 13.4.1962 18.12.1963 RKP
Inrikesminister / Minister för inrikesärendena
Erkkilä, Eeli Johannes 13.4.1962 8.2.1963 Maalaisliitto
Ryhtä, Niilo Mikael 8.2.1963 18.12.1963 Maalaisliitto
Försvarsminister
Pentti, Arvo Veikko 13.4.1962 18.12.1963 Maalaisliitto
Finansminister
Karttunen, Osmo Pekka 13.4.1962 13.12.1963 Kokoomus
Jussila, Mauno Nikolai 13.12.1963 18.12.1963 Maalaisliitto
Minister i finansministeriet
Koski, Onni 13.4.1962 18.10.1963 TPSL
Söderhjelm, Johan Otto 21.9.1962 1.11.1963 RKP
Jussila, Mauno Nikolai 1.11.1963 13.12.1963 Maalaisliitto
Undervisningsminister
Hosia, Armi Laila 13.4.1962 18.12.1963 Suomen Kansanpuolue
Minister i lantbruksministeriet
Korsbäck, Verner Valentin 13.4.1962 18.12.1963 RKP
Lantbruksminister
Virolainen, Johannes 13.4.1962 18.12.1963 Maalaisliitto
Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena
Savela, Erkki Veikko 13.4.1962 18.12.1963 Maalaisliitto
Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena
Närvänen, Onni 13.4.1962 18.10.1963 TPSL
Lahtela, Olavi Aleksanteri 1.11.1963 18.12.1963 Maalaisliitto
Handels- och industriminister
Wiherheimo, Toivo Antero 13.4.1962 18.12.1963 Kokoomus
Socialminister
Saarinen, Olavi 13.4.1962 18.10.1963 TPSL
Pohjala, Kyllikki 18.10.1963 18.12.1963 Kokoomus
Minister i socialministeriet
Pohjala, Kyllikki 13.4.1962 18.10.1963 Kokoomus

Partifördelning

13.4.1962
Maalaisliitto 5
Kokoomus 3
TPSL 3
RKP 2
Suomen Kansanpuolue 2
18.12.1963
Maalaisliitto 7
Kokoomus 2
RKP 2
Suomen Kansanpuolue 2
ammatti/virkamies 1

23.2.2020 13.19. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning