En bestämd regerings sammansättning

5. Vennola | 15.8.1919 - 15.3.1920

Puoluejakauma nimityspäivänä
Minister Tillsatt Avgått Parti
Statsminister
Vennola, Juho Heikki 15.8.1919 15.3.1920 Edistyspuolue
Minister för utrikesärendena
Holsti, Eino Rudolf Woldemar 15.8.1919 15.3.1920 Edistyspuolue
Justitieminister
Kahelin, Henrik Hjalmar 15.8.1919 30.1.1920 Edistyspuolue
Inrikesminister / Minister för inrikesärendena
Ritavuori, Heikki 15.8.1919 15.3.1920 Edistyspuolue
Krigsminister
Berg, Karl Emil 15.8.1919 15.3.1920 ammatti/virkamies
Finansminister
Lundson, Johannes Otto 15.8.1919 2.3.1920 Edistyspuolue
Kyrko och undervisningsminister
Soininen, August Mikael 15.8.1919 15.3.1920 Edistyspuolue
Lantbruksminister
Kallio, Kyösti 15.8.1919 15.3.1920 Maalaisliitto
Biträdande jordbruksminister
Hahl, Eero Viljam 15.8.1919 15.3.1920 Maalaisliitto
Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena
Pohjanpalo, Santeri 15.8.1919 15.3.1920 Edistyspuolue
Handels- och industriminister
Erkko, Eero 15.8.1919 15.3.1920 Edistyspuolue
Socialminister
Alkio, Santeri 15.8.1919 15.3.1920 Maalaisliitto
Livsmedelsminister
Collan, Karl Johan Mikael 15.8.1919 15.3.1920 Edistyspuolue
Minister utan portfölj
Luopajärvi, Mikko 15.8.1919 5.1.1920 Maalaisliitto

Partifördelning

15.8.1919
Edistyspuolue 9
Maalaisliitto 4
ammatti/virkamies 1
15.3.1920
Edistyspuolue 7
Maalaisliitto 3
ammatti/virkamies 1

20.2.2020 1.26. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning