En bestämd regerings sammansättning

51. Koivisto | 22.3.1968 - 14.5.1970

Puoluejakauma nimityspäivänä
Minister Tillsatt Avgått Parti
Statsminister
Koivisto, Mauno Henrik 22.3.1968 14.5.1970 SDP
Statsministerns ställföreträdare
Virolainen, Johannes 22.3.1968 14.5.1970 Keskusta
Minister i statsrådets kansli
Linnamo, Jussi 22.3.1968 31.1.1970 SDP
Eskman, Margit Marjatta Margareta 1.2.1970 14.5.1970 SDP
Minister för utrikesärendena
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 22.3.1968 14.5.1970 Keskusta
Justitieminister
Simonen, Aarre Edvard 22.3.1968 14.5.1970 TPSL
Inrikesminister / Minister för inrikesärendena
Väyrynen, Onni Antero 22.3.1968 14.5.1970 SDP
Minister i inrikesministeriet
Suorttanen, Sulo Elias 22.3.1968 14.5.1970 Keskusta
Försvarsminister
Suorttanen, Sulo Elias 22.3.1968 14.5.1970 Keskusta
Finansminister
Raunio, Eino Albin 22.3.1968 14.5.1970 SDP
Minister i finansministeriet
Alenius, Ele Allan 22.3.1968 14.5.1970 SKDL
Undervisningsminister
Virolainen, Johannes 22.3.1968 14.5.1970 Keskusta
Lantbruksminister
Miettunen, Martti Juhani 22.3.1968 14.5.1970 Keskusta
Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena
Aitio, Paavo Johannes 22.3.1968 28.2.1970 SKDL
Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena
Virtanen, Viljo Artturi 22.3.1968 31.12.1969 SDP
Helle, Veikko Kullervo 1.1.1970 28.2.1970 SDP
Trafikminister
Aitio, Paavo Johannes 1.3.1970 14.5.1970 SKDL
Handels- och industriminister
Teir, Grels Olof 22.3.1968 14.5.1970 RKP
Minister i handels och industriministeriet
Leskinen, Väinö Olavi 22.3.1968 14.5.1970 SDP
Socialminister
Tiekso, Anna-Liisa 22.3.1968 14.5.1970 SKDL
Minister i socialministeriet
Partanen, Juho Eemil 2.4.1968 14.5.1970 Keskusta
Arbetskraftsminister
Helle, Veikko Kullervo 1.3.1970 14.5.1970 SDP

Partifördelning

22.3.1968
SDP 6
Keskusta 4
SKDL 3
RKP 1
TPSL 1
14.5.1970
SDP 6
Keskusta 5
SKDL 3
RKP 1
TPSL 1

23.2.2020 12.58. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning