En bestämd regerings sammansättning

53. Karjalainen II | 15.7.1970 - 29.10.1971

Puoluejakauma nimityspäivänä
Minister Tillsatt Avgått Parti
Statsminister
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 15.7.1970 29.10.1971 Keskusta
Statsministerns ställföreträdare
Helle, Veikko Kullervo 15.7.1970 29.10.1971 SDP
Minister i statsrådets kansli
Mattila, Olavi Johannes 16.9.1970 29.10.1971 ammatti/virkamies
Minister för utrikesärendena
Leskinen, Väinö Olavi 15.7.1970 29.10.1971 SDP
Minister i utrikesministeriet
Mattila, Olavi Johannes 16.9.1970 29.10.1971 ammatti/virkamies
Justitieminister
Tuominen, Erkki Olavi 15.7.1970 26.3.1971 SKDL
Laaksonen, Mikko Olavi 26.3.1971 30.9.1971 SDP
Söderman, Jacob-Magnus 1.10.1971 29.10.1971 SDP
Inrikesminister / Minister för inrikesärendena
Jämsén, Artturi 15.7.1970 28.5.1971 Keskusta
Uusitalo, Eino Oskari 28.5.1971 29.10.1971 Keskusta
Minister i inrikesministeriet
Laaksonen, Mikko Olavi 26.3.1971 30.9.1971 SDP
Söderman, Jacob-Magnus 1.10.1971 29.10.1971 SDP
Försvarsminister
Gestrin, Lars Olof Kristian 15.7.1970 29.10.1971 RKP
Finansminister
Tallgren, Carl Olof Kristian 15.7.1970 29.10.1971 RKP
Minister i finansministeriet
Käkelä, Valto Edvard 15.7.1970 29.10.1971 SDP
Undervisningsminister
Itälä, Jaakko 15.7.1970 29.10.1971 Liberaalinen kansanpuolue
Minister i undervisningsministeriet
Kalavainen, Meeri Sirkka 15.7.1970 29.10.1971 SDP
Lantbruksminister
Kaasalainen, Nestor Johannes 15.7.1970 28.2.1971 Keskusta
Jord- och skogsbruksminister
Kaasalainen, Nestor Johannes 1.3.1971 29.10.1971 Keskusta
Trafikminister
Saarto, Veikko Olavi 15.7.1970 26.3.1971 SKDL
Haapasalo, Kalervo Feliks 26.3.1971 29.10.1971 SDP
Handels- och industriminister
Berner, Arne Morten 15.7.1970 29.10.1971 Liberaalinen kansanpuolue
Minister i handels och industriministeriet
Haapasalo, Kalervo Feliks 15.7.1970 26.3.1971 SDP
Mattila, Olavi Johannes 16.9.1970 29.10.1971 ammatti/virkamies
Salonen, Olavi Oskar 26.3.1971 29.10.1971 SDP
Social- och hälsovårdsminister
Tiekso, Anna-Liisa 15.7.1970 26.3.1971 SKDL
Kuusi, Pekka Juhana 26.3.1971 29.10.1971 SDP
Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet
Eskelinen, Katri-Helena 15.7.1970 29.10.1971 Keskusta
Berner, Arne Morten 22.7.1970 29.10.1971 Liberaalinen kansanpuolue
Arbetskraftsminister
Helle, Veikko Kullervo 15.7.1970 29.10.1971 SDP

Partifördelning

15.7.1970
SDP 5
Keskusta 4
SKDL 3
Liberaalinen kansanpuolue 2
RKP 2
29.10.1971
SDP 8
Keskusta 4
Liberaalinen kansanpuolue 2
RKP 2
ammatti/virkamies 1

20.2.2020 1.18. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning