En bestämd regerings sammansättning

54. Aura II | 29.10.1971 - 23.2.1972

Puoluejakauma nimityspäivänä
Minister Tillsatt Avgått Parti
Statsminister
Aura, Teuvo Ensio 29.10.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies
Statsministerns ställföreträdare
Hetemäki, Olli Päiviö 29.10.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies
Minister i statsrådets kansli
Timonen, Esa Elias 2.11.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies
Minister för utrikesärendena
Mattila, Olavi Johannes 29.10.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies
Minister i utrikesministeriet
Rossi, Taru Reino Kai 29.10.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies
Justitieminister
Lång, Karl Johan 29.10.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies
Inrikesminister / Minister för inrikesärendena
Tuominen, Heikki Aukusti 29.10.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies
Försvarsminister
Pentti, Arvo Veikko 29.10.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies
Finansminister
Hetemäki, Olli Päiviö 29.10.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies
Minister i finansministeriet
Uitto, Jorma Armas Erkki 29.10.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies
Undervisningsminister
Louekoski, Matti Kalevi 29.10.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies
Minister i undervisningsministeriet
Tyyri, Jouko Juhani 29.10.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies
Jord- och skogsbruksminister
Suomela, Vilho Samuli 29.10.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies
Trafikminister
Timonen, Esa Elias 29.10.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies
Handels- och industriminister
Korhonen, Gunnar Aleksander 29.10.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies
Minister i handels och industriministeriet
Rossi, Taru Reino Kai 29.10.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies
Social- och hälsovårdsminister
Lahtinen, Alli Kyllikki 29.10.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies
Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet
Korhonen, Gunnar Aleksander 29.10.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies
Arbetskraftsminister
Liinamaa, Keijo Antero 29.10.1971 23.2.1972 ammatti/virkamies

Partifördelning

29.10.1971
ammatti/virkamies 15
23.2.1972
ammatti/virkamies 15

20.2.2020 1.22. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning