En bestämd regerings sammansättning

56. Sorsa | 4.9.1972 - 13.6.1975

Puoluejakauma nimityspäivänä
Minister Tillsatt Avgått Parti
Statsminister
Sorsa, Taisto Kalevi 4.9.1972 13.6.1975 SDP
Statsministerns ställföreträdare
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 4.9.1972 13.6.1975 Keskusta
Minister i statsrådets kansli
Louekoski, Matti Kalevi 4.9.1972 13.6.1975 SDP
Minister för utrikesärendena
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 4.9.1972 13.6.1975 Keskusta
Minister i utrikesministeriet
Linnamo, Jussi 4.9.1972 5.5.1973 SDP
Laine, Jermu Tapani 5.5.1973 13.6.1975 SDP
Justitieminister
Louekoski, Matti Kalevi 4.9.1972 13.6.1975 SDP
Inrikesminister / Minister för inrikesärendena
Tuominen, Heikki Aukusti 4.9.1972 13.6.1975 ammatti/virkamies
Minister i inrikesministeriet
Tarjanne, Pekka Johannes 4.9.1972 13.6.1975 Liberaalinen kansanpuolue
Försvarsminister
Gestrin, Lars Olof Kristian 4.9.1972 30.9.1974 RKP
Homén, Carl-Olaf Lars Alexander 1.10.1974 13.6.1975 RKP
Finansminister
Virolainen, Johannes 4.9.1972 13.6.1975 Keskusta
Minister i finansministeriet
Niskanen, Esko Antti 4.9.1972 13.6.1975 SDP
Tuominen, Heikki Aukusti 30.9.1974 13.6.1975 ammatti/virkamies
Undervisningsminister
Sundqvist, Ulf Ludvig 4.9.1972 31.5.1974 SDP
Kallio, Varma Voitto 1.6.1974 9.9.1974 SDP
Sundqvist, Ulf Ludvig 9.9.1974 13.6.1975 SDP
Minister i undervisningsministeriet
Väänänen, Helmi Marjatta 4.9.1972 13.6.1975 Keskusta
Jord- och skogsbruksminister
Haukipuro, Erkki Antero 4.9.1972 31.7.1973 Keskusta
Linna, Heimo Immanuel 1.8.1973 13.6.1975 Keskusta
Trafikminister
Tarjanne, Pekka Johannes 4.9.1972 13.6.1975 Liberaalinen kansanpuolue
Handels- och industriminister
Teir, Grels Olof 4.9.1972 31.12.1972 RKP
Jansson, Jan-Magnus 1.1.1973 30.9.1974 RKP
Gestrin, Lars Olof Kristian 1.10.1974 13.6.1975 RKP
Minister i handels och industriministeriet
Linnamo, Jussi 4.9.1972 5.5.1973 SDP
Laine, Jermu Tapani 5.5.1973 13.6.1975 SDP
Social- och hälsovårdsminister
Karkinen, Seija Marjatta 4.9.1972 13.6.1975 SDP
Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet
Pekkarinen, Pentti August 4.9.1972 20.1.1975 Keskusta
Karpola, Reino 7.2.1975 13.6.1975 Keskusta
Arbetskraftsminister
Nevalainen, Valde Nestori 4.9.1972 13.6.1975 SDP

Partifördelning

4.9.1972
SDP 7
Keskusta 5
RKP 2
Liberaalinen kansanpuolue 1
ammatti/virkamies 1
13.6.1975
SDP 7
Keskusta 5
RKP 2
Liberaalinen kansanpuolue 1
ammatti/virkamies 1

23.2.2020 14.7. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning