En bestämd regerings sammansättning

57. Liinamaa | 13.6.1975 - 30.11.1975

Puoluejakauma nimityspäivänä
Minister Tillsatt Avgått Parti
Statsminister
Liinamaa, Keijo Antero 13.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies
Statsministerns ställföreträdare
Mattila, Olavi Johannes 13.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies
Minister i statsrådets kansli
Ahtiala, Kaarlo Pekka 13.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies
Minister för utrikesärendena
Mattila, Olavi Johannes 13.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies
Minister i utrikesministeriet
Rytkönen, Arvo 23.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies
Justitieminister
Anttila, Sylvi Inkeri 13.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies
Inrikesminister / Minister för inrikesärendena
Koski, Heikki Juhani 13.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies
Minister i inrikesministeriet
Strömmer, Aarno Mikael 13.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies
Försvarsminister
Huurtamo, Erkki Kalervo 13.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies
Finansminister
Tuominen, Heikki Aukusti 13.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies
Minister i finansministeriet
Varjas, Teuvo Juhani Kalervo 13.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies
Undervisningsminister
Posti, Lauri Albert 13.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies
Jord- och skogsbruksminister
Ihamuotila, Veikko Artturi 13.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies
Trafikminister
Timonen, Esa Elias 13.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies
Handels- och industriminister
Rytkönen, Arvo 13.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies
Minister i handels och industriministeriet
Uitto, Jorma Armas Erkki 13.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies
Social- och hälsovårdsminister
Lahtinen, Alli Kyllikki 13.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies
Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet
Teir, Grels Olof 13.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies
Arbetskraftsminister
Paananen, Ilmo Severi 13.6.1975 30.11.1975 ammatti/virkamies

Partifördelning

13.6.1975
ammatti/virkamies 17
30.11.1975
ammatti/virkamies 17

20.2.2020 1.11. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning