En bestämd regerings sammansättning

61. Koivisto II | 26.5.1979 - 19.2.1982

Puoluejakauma nimityspäivänä
Minister Tillsatt Avgått Parti
Statsminister
Koivisto, Mauno Henrik 26.5.1979 26.1.1982 SDP
Statsministerns ställföreträdare
Uusitalo, Eino Oskari 26.5.1979 19.2.1982 Keskusta
Minister i statsrådets kansli
Uusitalo, Eino Oskari 26.5.1979 19.2.1982 Keskusta
Minister för utrikesärendena
Väyrynen, Paavo Matti 26.5.1979 19.2.1982 Keskusta
Minister i utrikesministeriet
Rekola, Esko Johannes 26.5.1979 19.2.1982 ammatti/virkamies
Justitieminister
Taxell, Lars Evald Christoffer 26.5.1979 19.2.1982 RKP
Inrikesminister / Minister för inrikesärendena
Uusitalo, Eino Oskari 26.5.1979 19.2.1982 Keskusta
Minister i inrikesministeriet
Koikkalainen, Eugen Johannes 26.5.1979 19.2.1982 SDP
Försvarsminister
Äikäs, Lasse Taisto 26.5.1979 19.2.1982 Keskusta
Finansminister
Pekkala, Ahti Antti Johannes 26.5.1979 19.2.1982 Keskusta
Minister i finansministeriet
Työläjärvi, Pirkko Annikki 26.5.1979 30.6.1981 SDP
Forsman, Mauno Veikko 1.7.1981 19.2.1982 SDP
Undervisningsminister
Stenbäck, Pär Olav Mikael 26.5.1979 19.2.1982 RKP
Minister i undervisningsministeriet
Kivistö, Kalevi Johannes 26.5.1979 19.2.1982 SKDL
Jord- och skogsbruksminister
Tähkämaa, Taisto Toivo Johannes 26.5.1979 19.2.1982 Keskusta
Minister i jord och skogsbruksministeriet
Saarto, Veikko Olavi 26.5.1979 19.2.1982 SKDL
Trafikminister
Saarto, Veikko Olavi 26.5.1979 19.2.1982 SKDL
Handels- och industriminister
Sundqvist, Ulf Ludvig 26.5.1979 30.6.1981 SDP
Työläjärvi, Pirkko Annikki 1.7.1981 19.2.1982 SDP
Minister i handels och industriministeriet
Koikkalainen, Eugen Johannes 26.5.1979 19.2.1982 SDP
Rekola, Esko Johannes 26.5.1979 19.2.1982 ammatti/virkamies
Social- och hälsovårdsminister
Luja-Penttilä, Sinikka Marjatta 26.5.1979 19.2.1982 SDP
Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet
Eskelinen, Katri-Helena 26.5.1979 19.2.1982 Keskusta
Koikkalainen, Eugen Johannes 26.5.1979 19.2.1982 SDP
Arbetskraftsminister
Aalto, Arvo Aulis 26.5.1979 20.3.1981 SKDL
Kajanoja, Jouko 20.3.1981 19.2.1982 SKDL

Partifördelning

26.5.1979
Keskusta 6
SDP 5
SKDL 3
RKP 2
ammatti/virkamies 1
19.2.1982
Keskusta 6
SDP 4
SKDL 3
RKP 2
ammatti/virkamies 1

30.3.2020 1.39. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning