En bestämd regerings sammansättning

62. Sorsa III | 19.2.1982 - 6.5.1983

Puoluejakauma nimityspäivänä
Minister Tillsatt Avgått Parti
Statsminister
Sorsa, Taisto Kalevi 19.2.1982 6.5.1983 SDP
Statsministerns ställföreträdare
Pekkala, Ahti Antti Johannes 19.2.1982 6.5.1983 Keskusta
Minister i statsrådets kansli
Jokela, Mikko Eljas Eenokki 19.2.1982 6.5.1983 Keskusta
Utrikesminister
Stenbäck, Pär Olav Mikael 19.2.1982 6.5.1983 RKP
Justitieminister
Taxell, Lars Evald Christoffer 19.2.1982 6.5.1983 RKP
Inrikesminister / Minister för inrikesärendena
Ahde, Matti Allan 19.2.1982 6.5.1983 SDP
Minister i inrikesministeriet
Jokela, Mikko Eljas Eenokki 19.2.1982 6.5.1983 Keskusta
Försvarsminister
Saukkonen, Veikko Antti Juhani 19.2.1982 6.5.1983 Keskusta
Finansminister
Pekkala, Ahti Antti Johannes 19.2.1982 6.5.1983 Keskusta
Minister i finansministeriet
Forsman, Mauno Veikko 19.2.1982 15.9.1982 SDP
Laine, Jermu Tapani 15.9.1982 6.5.1983 SDP
Minister i utrikesministeriet
Rekola, Esko Johannes 19.2.1982 31.12.1982 ammatti/virkamies
Berner, Arne Morten 31.12.1982 6.5.1983 Liberaalinen kansanpuolue
Undervisningsminister
Kivistö, Kalevi Johannes 19.2.1982 31.12.1982 SKDL
Suonio, Kaarina Elisabet 31.12.1982 6.5.1983 SDP
Minister i undervisningsministeriet
Suonio, Kaarina Elisabet 19.2.1982 31.12.1982 SDP
Salo, Arvo Jaakko Henrik 31.12.1982 6.5.1983 SDP
Jord- och skogsbruksminister
Tähkämaa, Taisto Toivo Johannes 19.2.1982 6.5.1983 Keskusta
Minister i jord och skogsbruksministeriet
Wahlström, Jarmo Johannes 19.2.1982 31.12.1982 SKDL
Trafikminister
Wahlström, Jarmo Johannes 19.2.1982 31.12.1982 SKDL
Breilin, Reino Volmar 31.12.1982 6.5.1983 SDP
Handels- och industriminister
Ollila, Esko Juhani 19.2.1982 6.5.1983 Keskusta
Minister i handels och industriministeriet
Ahde, Matti Allan 19.2.1982 6.5.1983 SDP
Rekola, Esko Johannes 19.2.1982 31.12.1982 ammatti/virkamies
Berner, Arne Morten 31.12.1982 6.5.1983 Liberaalinen kansanpuolue
Social- och hälsovårdsminister
Söderman, Jacob-Magnus 19.2.1982 30.6.1982 SDP
Taipale, Vappu Tuulikki 1.7.1982 6.5.1983 SDP
Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet
Ahde, Matti Allan 19.2.1982 6.5.1983 SDP
Väänänen, Helmi Marjatta 19.2.1982 6.5.1983 Keskusta
Arbetskraftsminister
Kajanoja, Jouko 19.2.1982 31.12.1982 SKDL
Helle, Veikko Kullervo 31.12.1982 6.5.1983 SDP

Partifördelning

19.2.1982
Keskusta 6
SDP 5
SKDL 3
RKP 2
ammatti/virkamies 1
6.5.1983
SDP 8
Keskusta 6
RKP 2
Liberaalinen kansanpuolue 1

20.2.2020 1.12. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning