En bestämd regerings sammansättning

63. Sorsa IV | 6.5.1983 - 30.4.1987

Puoluejakauma nimityspäivänä
Minister Tillsatt Avgått Parti
Statsminister
Sorsa, Taisto Kalevi 6.5.1983 30.4.1987 SDP
Statsministerns ställföreträdare
Väyrynen, Paavo Matti 6.5.1983 30.4.1987 Keskusta
Minister i statsrådets kansli
Yläjärvi, Toivo Juhani 6.5.1983 29.2.1984 Keskusta
Utrikesminister
Väyrynen, Paavo Matti 6.5.1983 30.4.1987 Keskusta
Minister i utrikesministeriet
Laine, Jermu Tapani 6.5.1983 30.4.1987 SDP
Justitieminister
Taxell, Lars Evald Christoffer 6.5.1983 30.4.1987 RKP
Inrikesminister / Minister för inrikesärendena
Ahde, Matti Allan 6.5.1983 30.9.1983 SDP
Luttinen, Vilho Matti 1.10.1983 30.11.1984 SDP
Raatikainen, Kaisa 1.12.1984 30.4.1987 SDP
Minister i inrikesministeriet
Luttinen, Vilho Matti 6.5.1983 30.9.1983 SDP
Yläjärvi, Toivo Juhani 1.3.1984 30.4.1987 Keskusta
Försvarsminister
Pihlajamäki, Veikko Jaakko Uolevi 6.5.1983 30.4.1987 Keskusta
Finansminister
Pekkala, Ahti Antti Johannes 6.5.1983 31.1.1986 Keskusta
Ollila, Esko Juhani 1.2.1986 30.4.1987 Keskusta
Minister i finansministeriet
Vennamo, Pekka Veikko 6.5.1983 30.4.1987 SMP
Undervisningsminister
Suonio, Kaarina Elisabet 6.5.1983 31.5.1986 SDP
Ala-Kapee, Pirjo Anneli 1.6.1986 30.4.1987 SDP
Minister i undervisningsministeriet
Björkstrand, Hilding Gustav Mattias 6.5.1983 30.4.1987 RKP
Jord- och skogsbruksminister
Yläjärvi, Toivo Juhani 6.5.1983 30.4.1987 Keskusta
Minister i jord och skogsbruksministeriet
Ahde, Matti Allan 6.5.1983 30.9.1983 SDP
Trafikminister
Puhakka, Matti Juhani 6.5.1983 30.11.1984 SDP
Luttinen, Vilho Matti 1.12.1984 30.4.1987 SDP
Handels- och industriminister
Lindblom, Seppo Olavi 6.5.1983 30.4.1987 SDP
Minister i handels och industriministeriet
Ahde, Matti Allan 6.5.1983 30.9.1983 SDP
Laine, Jermu Tapani 6.5.1983 30.4.1987 SDP
Social- och hälsovårdsminister
Kuuskoski, Eeva Maija Kaarina 6.5.1983 30.4.1987 Keskusta
Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet
Ahde, Matti Allan 6.5.1983 30.4.1987 SDP
Taipale, Vappu Tuulikki 6.5.1983 30.11.1984 SDP
Puhakka, Matti Juhani 1.12.1984 30.4.1987 SDP
Arbetskraftsminister
Leppänen, Urpo Olavi 6.5.1983 30.4.1987 SMP
Miljöminister
Ahde, Matti Allan 1.10.1983 30.4.1987 SDP

Partifördelning

6.5.1983
SDP 8
Keskusta 5
RKP 2
SMP 2
30.4.1987
SDP 8
Keskusta 5
RKP 2
SMP 2

23.2.2020 13.19. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning