En bestämd regerings sammansättning

64. Holkeri | 30.4.1987 - 26.4.1991

Puoluejakauma nimityspäivänä
Minister Tillsatt Avgått Parti
Statsminister
Holkeri, Harri Hermanni 30.4.1987 26.4.1991 Kokoomus
Statsministerns ställföreträdare
Sorsa, Taisto Kalevi 30.4.1987 31.1.1989 SDP
Paasio, Pertti Kullervo 1.2.1989 26.4.1991 SDP
Minister i statsrådets kansli
Kanerva, Ilkka Armas Mikael 30.4.1987 28.8.1990 Kokoomus
Utrikesminister
Sorsa, Taisto Kalevi 30.4.1987 31.1.1989 SDP
Paasio, Pertti Kullervo 1.2.1989 26.4.1991 SDP
Minister i utrikesministeriet
Salolainen, Pertti Edvard 30.4.1987 26.4.1991 Kokoomus
Suominen, Ilkka Olavi 30.4.1987 26.4.1991 Kokoomus
Justitieminister
Louekoski, Matti Kalevi 30.4.1987 28.2.1990 SDP
Halonen, Tarja Kaarina 1.3.1990 26.4.1991 SDP
Inrikesminister / Minister för inrikesärendena
Rantanen, Jarmo Heikki Kullervo 30.4.1987 26.4.1991 SDP
Minister i inrikesministeriet
Liikanen, Erkki Antero 8.5.1987 28.2.1990 SDP
Puhakka, Matti Juhani 1.3.1990 26.4.1991 SDP
Försvarsminister
Norrback, Johan Ole 30.4.1987 13.6.1990 RKP
Rehn, Märta Elisabeth 13.6.1990 26.4.1991 RKP
Finansminister
Liikanen, Erkki Antero 30.4.1987 28.2.1990 SDP
Louekoski, Matti Kalevi 1.3.1990 26.4.1991 SDP
Minister i finansministeriet
Puolanne, Ulla Kaija 30.4.1987 26.4.1991 Kokoomus
Kanerva, Ilkka Armas Mikael 3.2.1989 26.4.1991 Kokoomus
Undervisningsminister
Taxell, Lars Evald Christoffer 30.4.1987 13.6.1990 RKP
Norrback, Johan Ole 13.6.1990 26.4.1991 RKP
Minister i undervisningsministeriet
Kasurinen, Anna-Liisa 30.4.1987 26.4.1991 SDP
Jord- och skogsbruksminister
Pohjala, Toivo Topias 30.4.1987 26.4.1991 Kokoomus
Minister i jord och skogsbruksministeriet
Norrback, Johan Ole 30.4.1987 26.4.1991 RKP
Trafikminister
Vennamo, Pekka Veikko 30.4.1987 30.9.1989 SMP
Vistbacka, Raimo Viljam 1.10.1989 28.8.1990 SMP
Kanerva, Ilkka Armas Mikael 28.8.1990 26.4.1991 Kokoomus
Minister i trafikministeriet
Kasurinen, Anna-Liisa 28.8.1990 26.4.1991 SDP
Handels- och industriminister
Suominen, Ilkka Olavi 30.4.1987 26.4.1991 Kokoomus
Minister i handels och industriministeriet
Salolainen, Pertti Edvard 30.4.1987 26.4.1991 Kokoomus
Vennamo, Pekka Veikko 30.4.1987 1.9.1989 SMP
Social- och hälsovårdsminister
Pesola, Anja Helena 30.4.1987 31.12.1989 Kokoomus
Miettinen, Mauri Kalevi 1.1.1990 26.4.1991 Kokoomus
Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet
Halonen, Tarja Kaarina 30.4.1987 28.2.1990 SDP
Puhakka, Matti Juhani 30.4.1987 31.5.1989 SDP
Hämäläinen, Tuulikki Katriina 1.3.1990 26.4.1991 SDP
Arbetskraftsminister
Puhakka, Matti Juhani 30.4.1987 31.5.1989 SDP
Arbetsminister
Puhakka, Matti Juhani 1.6.1989 26.4.1991 SDP
Miljöminister
Bärlund, Kaj-Ole Johannes 30.4.1987 26.4.1991 SDP

Partifördelning

30.4.1987
SDP 8
Kokoomus 7
RKP 2
SMP 1
26.4.1991
SDP 8
Kokoomus 7
RKP 2

20.2.2020 1.18. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning