En bestämd regerings sammansättning

66. Lipponen | 13.4.1995 - 15.4.1999

Puoluejakauma nimityspäivänä
Minister Tillsatt Avgått Parti
Statsminister
Lipponen, Paavo Tapio 13.4.1995 15.4.1999 SDP
Statsministerns ställföreträdare
Niinistö, Sauli Väinämö 13.4.1995 15.4.1999 Kokoomus
Minister i statsrådets kansli
Alho, Arja Inkeri 13.4.1995 9.10.1997 SDP
Norrback, Johan Ole 13.4.1995 15.4.1999 RKP
Skinnari, Jouko Juhani 9.10.1997 15.4.1999 SDP
Utrikesminister
Halonen, Tarja Kaarina 13.4.1995 15.4.1999 SDP
Minister i utrikesministeriet
Haavisto, Pekka Olavi 13.4.1995 15.4.1999 Vihreät
Norrback, Johan Ole 13.4.1995 15.4.1999 RKP
Justitieminister
Niinistö, Sauli Väinämö 13.4.1995 2.2.1996 Kokoomus
Häkämies, Kari Pekka 2.2.1996 13.3.1998 Kokoomus
Järventaus, Jussi Arvi 13.3.1998 15.4.1999 Kokoomus
Inrikesminister / Minister för inrikesärendena
Enestam, Jan-Erik 13.4.1995 15.4.1999 RKP
Minister i inrikesministeriet
Backman, Jouni Ensio 13.4.1995 15.4.1999 SDP
Försvarsminister
Taina, Anneli Kristiina 13.4.1995 15.4.1999 Kokoomus
Finansminister
Viinanen, Iiro Tahvo Juhani 13.4.1995 2.2.1996 Kokoomus
Niinistö, Sauli Väinämö 2.2.1996 15.4.1999 Kokoomus
Minister i finansministeriet
Alho, Arja Inkeri 13.4.1995 9.10.1997 SDP
Backman, Jouni Ensio 13.4.1995 15.4.1999 SDP
Skinnari, Jouko Juhani 9.10.1997 15.4.1999 SDP
Undervisningsminister
Heinonen, Olli-Pekka 13.4.1995 15.4.1999 Kokoomus
Minister i undervisningsministeriet
Andersson, Claes Johan Rudolf 13.4.1995 4.9.1998 Vasemmistoliitto
Siimes, Suvi-Anne 4.9.1998 15.4.1999 Vasemmistoliitto
Jord- och skogsbruksminister
Hemilä, Matti Kalevi 13.4.1995 15.4.1999 ammatti/virkamies
Trafikminister
Linnainmaa, Tuula Maj-Lis 13.4.1995 1.4.1997 Kokoomus
Aura, Matti Ilmari 2.4.1997 15.1.1999 Kokoomus
Sasi, Kimmo Kalevi Immeri 15.1.1999 15.4.1999 Kokoomus
Handels- och industriminister
Kalliomäki, Antti Tapani 13.4.1995 15.4.1999 SDP
Minister i handels och industriministeriet
Norrback, Johan Ole 13.4.1995 15.4.1999 RKP
Social- och hälsovårdsminister
Mönkäre, Taru Sinikka 13.4.1995 15.4.1999 SDP
Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet
Huttu-Juntunen, Terttu Aulikki 13.4.1995 15.4.1999 Vasemmistoliitto
Alho, Arja Inkeri 28.4.1995 9.10.1997 SDP
Skinnari, Jouko Juhani 9.10.1997 15.4.1999 SDP
Arbetsminister
Jaakonsaari, Liisa Anneli 13.4.1995 15.4.1999 SDP
Minister i arbetsministeriet
Huttu-Juntunen, Terttu Aulikki 13.4.1995 31.3.1997 Vasemmistoliitto
Miljöminister
Haavisto, Pekka Olavi 13.4.1995 15.4.1999 Vihreät
Minister i miljöministeriet
Mönkäre, Taru Sinikka 13.4.1995 15.4.1999 SDP

Partifördelning

13.4.1995
SDP 7
Kokoomus 5
RKP 2
Vasemmistoliitto 2
Vihreät 1
ammatti/virkamies 1
15.4.1999
SDP 7
Kokoomus 5
RKP 2
Vasemmistoliitto 2
Vihreät 1
ammatti/virkamies 1

20.2.2020 1.29. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning