En bestämd regerings sammansättning

67. Lipponen II | 15.4.1999 - 17.4.2003

Puoluejakauma nimityspäivänä
Minister Tillsatt Avgått Parti
Statsminister
Lipponen, Paavo Tapio 15.4.1999 17.4.2003 SDP
Statsministerns ställföreträdare
Niinistö, Sauli Väinämö 15.4.1999 30.8.2001 Kokoomus
Itälä, Ville Heimo Antero 31.8.2001 17.4.2003 Kokoomus
Minister i statsrådets kansli
Sasi, Kimmo Kalevi Immeri 1.7.2000 4.1.2002 Kokoomus
Vilén, Jari Pekka Olavi 4.1.2002 17.4.2003 Kokoomus
Utrikesminister
Halonen, Tarja Kaarina 15.4.1999 25.2.2000 SDP
Tuomioja, Erkki Sakari 25.2.2000 17.4.2003 SDP
Utrikeshandelsminister
Sasi, Kimmo Kalevi Immeri 15.4.1999 4.1.2002 Kokoomus
Vilén, Jari Pekka Olavi 4.1.2002 17.4.2003 Kokoomus
Minister i utrikesministeriet
Enestam, Jan-Erik 15.4.1999 17.4.2003 RKP
Hassi, Satu Maijastiina 15.4.1999 31.5.2002 Vihreät
Siimes, Suvi-Anne 31.5.2002 17.4.2003 Vasemmistoliitto
Justitieminister
Koskinen, Hannu Erkki Johannes 15.4.1999 17.4.2003 SDP
Inrikesminister / Minister för inrikesärendena
Häkämies, Kari Pekka 15.4.1999 1.9.2000 Kokoomus
Itälä, Ville Heimo Antero 1.9.2000 17.4.2003 Kokoomus
Region och kommunminister
Korhonen, Martti Allan 15.4.1999 17.4.2003 Vasemmistoliitto
Försvarsminister
Enestam, Jan-Erik 15.4.1999 17.4.2003 RKP
Finansminister
Niinistö, Sauli Väinämö 15.4.1999 17.4.2003 Kokoomus
Minister i finansministeriet
Siimes, Suvi-Anne 15.4.1999 17.4.2003 Vasemmistoliitto
Undervisningsminister
Rask, Maija-Liisa 15.4.1999 17.4.2003 SDP
Kulturminister
Lindén, Suvi Helmi Tellervo 15.4.1999 5.6.2002 Kokoomus
Dromberg, Ritva Kaarina 5.6.2002 17.4.2003 Kokoomus
Jord- och skogsbruksminister
Hemilä, Matti Kalevi 15.4.1999 1.2.2002 ammatti/virkamies
Tammilehto, Raimo Kauko Juhani 1.2.2002 31.5.2002 ammatti/virkamies
Koskinen, Jari Antero 31.5.2002 17.4.2003 Kokoomus
Trafikminister
Heinonen, Olli-Pekka 15.4.1999 1.9.2000 Kokoomus
Trafik- och kommunikationsminister
Heinonen, Olli-Pekka 1.9.2000 4.1.2002 Kokoomus
Sasi, Kimmo Kalevi Immeri 4.1.2002 17.4.2003 Kokoomus
Handels- och industriminister
Tuomioja, Erkki Sakari 15.4.1999 25.2.2000 SDP
Mönkäre, Taru Sinikka 25.2.2000 17.4.2003 SDP
Minister i handels och industriministeriet
Sasi, Kimmo Kalevi Immeri 15.4.1999 4.1.2002 Kokoomus
Vilén, Jari Pekka Olavi 4.1.2002 17.4.2003 Kokoomus
Social- och hälsovårdsminister
Perho, Maija Riitta 15.4.1999 17.4.2003 Kokoomus
Omsorgsminister
Biaudet, Eva Rita Katarina 15.4.1999 14.4.2000 RKP
Soininvaara, Osmo Heikki Kristian 14.4.2000 19.4.2002 Vihreät
Biaudet, Eva Rita Katarina 19.4.2002 17.4.2003 RKP
Arbetsminister
Mönkäre, Taru Sinikka 15.4.1999 25.2.2000 SDP
Filatov, Tarja Katarina 25.2.2000 17.4.2003 SDP
Miljöminister
Hassi, Satu Maijastiina 15.4.1999 31.5.2002 Vihreät
Backman, Jouni Ensio 31.5.2002 17.4.2003 SDP
Minister i miljöministeriet
Siimes, Suvi-Anne 15.4.1999 17.4.2003 Vasemmistoliitto

Partifördelning

15.4.1999
Kokoomus 6
SDP 6
RKP 2
Vasemmistoliitto 2
Vihreät 1
ammatti/virkamies 1
17.4.2003
Kokoomus 7
SDP 7
RKP 2
Vasemmistoliitto 2

20.2.2020 1.56. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning