En bestämd regerings sammansättning

7. Vennola II | 9.4.1921 - 2.6.1922

Puoluejakauma nimityspäivänä
Minister Tillsatt Avgått Parti
Statsminister
Vennola, Juho Heikki 9.4.1921 2.6.1922 Edistyspuolue
Minister för utrikesärendena
Holsti, Eino Rudolf Woldemar 9.4.1921 20.5.1922 Edistyspuolue
Justitieminister
Helminen, Heimo 9.4.1921 24.2.1922 Edistyspuolue
von Hellens, Albert Alexander 24.2.1922 2.6.1922 Edistyspuolue
Inrikesminister / Minister för inrikesärendena
Ritavuori, Heikki 9.4.1921 14.2.1922 Edistyspuolue
Helminen, Heimo 24.2.1922 2.6.1922 Edistyspuolue
Krigsminister
Hämäläinen, Onni Ferdinand 9.4.1921 3.9.1921 ammatti/virkamies
Jalander, Bruno Fredrik 3.9.1921 2.6.1922 ammatti/virkamies
Finansminister
Ryti, Risto Heikki 9.4.1921 2.6.1922 Edistyspuolue
Kyrko och undervisningsminister
Liakka, Niilo 9.4.1921 2.6.1922 Maalaisliitto
Lantbruksminister
Kallio, Kyösti 9.4.1921 2.6.1922 Maalaisliitto
Biträdande jordbruksminister
Niukkanen, Juho 9.4.1921 2.6.1922 Maalaisliitto
Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena
Pullinen, Erkki 9.4.1921 2.6.1922 Edistyspuolue
Handels- och industriminister
Makkonen, Erkki 9.4.1921 2.6.1922 Edistyspuolue
Socialminister
Joukahainen, Vilkku 9.4.1921 2.6.1922 Maalaisliitto

Partifördelning

9.4.1921
Edistyspuolue 7
Maalaisliitto 4
ammatti/virkamies 1
2.6.1922
Edistyspuolue 6
Maalaisliitto 4
ammatti/virkamies 1

31.3.2020 23.26. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning