En bestämd regerings sammansättning

70. Vanhanen II | 19.4.2007 - 22.6.2010

Puoluejakauma nimityspäivänä
Minister Tillsatt Avgått Parti
Statsminister
Vanhanen, Matti Taneli 19.4.2007 22.6.2010 Keskusta
Statsministerns ställföreträdare
Katainen, Jyrki Tapani 19.4.2007 22.6.2010 Kokoomus
Minister i statsrådets kansli
Thors, Astrid Gunilla Margareta 19.4.2007 22.6.2010 RKP
Häkämies, Jyri Jukka 1.5.2007 22.6.2010 Kokoomus
Vapaavuori, Jan Pellervo 30.3.2010 22.6.2010 Kokoomus
Utrikesminister
Kanerva, Ilkka Armas Mikael 19.4.2007 4.4.2008 Kokoomus
Stubb, Cai-Göran Alexander 4.4.2008 22.6.2010 Kokoomus
Utrikeshandels och utvecklingsminister
Väyrynen, Paavo Matti 19.4.2007 22.6.2010 Keskusta
Minister i utrikesministeriet
Vapaavuori, Jan Pellervo 1.6.2007 22.6.2010 Kokoomus
Justitieminister
Brax, Tuija Kaarina 19.4.2007 22.6.2010 Vihreät
Minister i justitieministeriet
Thors, Astrid Gunilla Margareta 19.4.2007 22.6.2010 RKP
Inrikesminister / Minister för inrikesärendena
Holmlund, Anne Elisabeth 19.4.2007 22.6.2010 Kokoomus
Migrations och Europaminister
Thors, Astrid Gunilla Margareta 19.4.2007 22.6.2010 RKP
Minister i inrikesministeriet
Kiviniemi, Mari Johanna 19.4.2007 1.1.2008 Keskusta
Pekkarinen, Reijo Mauri Matias 19.4.2007 1.1.2008 Keskusta
Försvarsminister
Häkämies, Jyri Jukka 19.4.2007 22.6.2010 Kokoomus
Finansminister
Katainen, Jyrki Tapani 19.4.2007 22.6.2010 Kokoomus
Förvaltnings och kommunminister
Kiviniemi, Mari Johanna 19.4.2007 22.6.2010 Keskusta
Undervisningsminister
Sarkomaa, Sari Johanna 19.4.2007 19.12.2008 Kokoomus
Virkkunen, Henna Maria 19.12.2008 1.5.2010 Kokoomus
Virkkunen, Henna Maria 1.5.2010 22.6.2010 Kokoomus
Kultur- och idrottsminister
Wallin, Stefan Erik 19.4.2007 1.5.2010 RKP
Wallin, Stefan Erik 1.5.2010 22.6.2010 RKP
Jord- och skogsbruksminister
Anttila, Sirkka-Liisa 19.4.2007 22.6.2010 Keskusta
Trafikminister
Vehviläinen, Anu Helena 19.4.2007 22.6.2010 Keskusta
Kommunikationsminister
Lindén, Suvi Helmi Tellervo 19.4.2007 22.6.2010 Kokoomus
Handels- och industriminister
Pekkarinen, Reijo Mauri Matias 19.4.2007 1.1.2008 Keskusta
Näringsminister
Pekkarinen, Reijo Mauri Matias 1.1.2008 22.6.2010 Keskusta
Social- och hälsovårdsminister
Hyssälä, Liisa Marja 19.4.2007 24.5.2010 Keskusta
Rehula, Juha Tapani 24.5.2010 22.6.2010 Keskusta
Omsorgsminister
Risikko, Paula Sinikka 19.4.2007 22.6.2010 Kokoomus
Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet
Wallin, Stefan Erik 19.4.2007 22.6.2010 RKP
Arbetsminister
Cronberg, Tarja Anneli 19.4.2007 1.1.2008 Vihreät
Cronberg, Tarja Anneli 1.1.2008 26.6.2009 Vihreät
Sinnemäki, Anni Milja Maaria 26.6.2009 22.6.2010 Vihreät
Minister i arbetsministeriet
Hyssälä, Liisa Marja 19.4.2007 1.1.2008 Keskusta
Thors, Astrid Gunilla Margareta 19.4.2007 1.1.2008 RKP
Miljöminister
Lehtomäki, Paula Ilona 19.4.2007 28.9.2007 Keskusta
Tiilikainen, Kimmo Kalevi 28.9.2007 11.4.2008 Keskusta
Lehtomäki, Paula Ilona 11.4.2008 22.6.2010 Keskusta
Bostadsminister
Vapaavuori, Jan Pellervo 19.4.2007 22.6.2010 Kokoomus
Minister i miljöministeriet
Risikko, Paula Sinikka 19.4.2007 1.1.2008 Kokoomus

Partifördelning

19.4.2007
Keskusta 8
Kokoomus 8
RKP 2
Vihreät 2
22.6.2010
Keskusta 8
Kokoomus 8
RKP 2
Vihreät 2

20.2.2020 1.22. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning