En bestämd regerings sammansättning

72. Katainen | 22.6.2011 - 24.6.2014

Puoluejakauma nimityspäivänä
Minister Tillsatt Avgått Parti
Statsminister
Katainen, Jyrki Tapani 22.6.2011 24.6.2014 Kokoomus
Statsministerns ställföreträdare
Urpilainen, Jutta Pauliina 22.6.2011 6.6.2014 SDP
Rinne, Antti Juhani 6.6.2014 24.6.2014 SDP
Utrikesminister
Tuomioja, Erkki Sakari 22.6.2011 24.6.2014 SDP
Europa- och utrikeshandelsminister
Stubb, Cai-Göran Alexander 22.6.2011 24.6.2014 Kokoomus
Utvecklingsminister
Hautala, Heidi Anneli 22.6.2011 17.10.2013 Vihreät
Haavisto, Pekka Olavi 17.10.2013 24.6.2014 Vihreät
Justitieminister
Henriksson, Anna-Maja Kristina 22.6.2011 24.6.2014 RKP
Inrikesminister / Minister för inrikesärendena
Räsänen, Päivi Maria 22.6.2011 1.1.2014 Kristillisdemokraatit
Inrikesminister
Räsänen, Päivi Maria 1.1.2014 24.6.2014 Kristillisdemokraatit
Försvarsminister
Wallin, Stefan Erik 22.6.2011 5.7.2012 RKP
Haglund, Carl Christoffer 5.7.2012 24.6.2014 RKP
Finansminister
Rinne, Antti Juhani 6.6.2014 24.6.2014 SDP
Urpilainen, Jutta Pauliina 22.6.2011 6.6.2014 SDP
Förvaltnings och kommunminister
Virkkunen, Henna Maria 22.6.2011 4.4.2014 Kokoomus
Undervisnings- och kommunikationsminister
Kiuru, Krista Katriina 4.4.2014 24.6.2014 SDP
Kultur- och idrottsminister
Arhinmäki, Paavo Erkki 22.6.2011 4.4.2014 Vasemmistoliitto
Undervisningsminister
Gustafsson, Jukka Tapani 22.6.2011 24.5.2013 SDP
Kiuru, Krista Katriina 24.5.2013 4.4.2014 SDP
Jord- och skogsbruksminister
Koskinen, Jari Antero 22.6.2011 24.6.2014 Kokoomus
Trafik- och kommunminister
Virkkunen, Henna Maria 4.4.2014 24.6.2014 Kokoomus
Trafikminister
Kyllönen, Merja Sinikka 22.6.2011 4.4.2014 Vasemmistoliitto
Näringsminister
Häkämies, Jyri Jukka 22.6.2011 16.11.2012 Kokoomus
Vapaavuori, Jan Pellervo 16.11.2012 24.6.2014 Kokoomus
Arbetsminister
Ihalainen, Lauri Armas 22.6.2011 24.6.2014 SDP
Social- och hälsovårdsminister
Risikko, Paula Sinikka 22.6.2011 24.6.2014 Kokoomus
Omsorgsminister
Guzenina-Richardson, Maria 22.6.2011 24.5.2013 SDP
Huovinen, Krista Anri Susanna 24.5.2013 24.6.2014 SDP
Miljöminister
Niinistö, Ville Matti 22.6.2011 24.6.2014 Vihreät
Kultur- och bostadsminister
Viitanen, Pia-Liisa 4.4.2014 24.6.2014 SDP
Bostads- och kommunikationsminister
Kiuru, Krista Katriina 22.6.2011 24.5.2013 SDP
Viitanen, Pia-Liisa 24.5.2013 4.4.2014 SDP

Partifördelning

22.6.2011
Kokoomus 6
SDP 6
RKP 2
Vasemmistoliitto 2
Vihreät 2
Kristillisdemokraatit 1
24.6.2014
Kokoomus 6
SDP 6
RKP 2
Vihreät 2
Kristillisdemokraatit 1

20.2.2020 2.0. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning