En bestämd regerings sammansättning

73. Stubb | 24.6.2014 - 29.5.2015

Minister Tillsatt Avgått Parti
Statsminister
Stubb, Cai-Göran Alexander 24.6.2014 29.5.2015 Kokoomus
Statsministerns ställföreträdare
Rinne, Antti Juhani 24.6.2014 29.5.2015 SDP
Utvecklingsminister
Paatero, Sirpa Hannele 26.9.2014 29.5.2015 SDP
Haavisto, Pekka Olavi 24.6.2014 26.9.2014 Vihreät
Utrikesminister
Tuomioja, Erkki Sakari 24.6.2014 29.5.2015 SDP
Europa- och utrikeshandelsminister
Toivakka, Lenita Anneli 24.6.2014 29.5.2015 Kokoomus
Justitieminister
Henriksson, Anna-Maja Kristina 24.6.2014 29.5.2015 RKP
Inrikesminister
Räsänen, Päivi Maria 24.6.2014 29.5.2015 Kristillisdemokraatit
Räsänen, Päivi Maria 26.9.2014 29.5.2015 Kristillisdemokraatit
Försvarsminister
Haglund, Carl Christoffer 24.6.2014 29.5.2015 RKP
Haglund, Carl Christoffer 26.9.2014 29.5.2015 RKP
Finansminister
Rinne, Antti Juhani 24.6.2014 29.5.2015 SDP
Undervisnings- och kommunikationsminister
Kiuru, Krista Katriina 24.6.2014 29.5.2015 SDP
Jord- och skogsbruksminister
Orpo, Antti Petteri 24.6.2014 29.5.2015 Kokoomus
Trafik- och kommunminister
Risikko, Paula Sinikka 24.6.2014 29.5.2015 Kokoomus
Näringsminister
Vapaavuori, Jan Pellervo 24.6.2014 29.5.2015 Kokoomus
Vapaavuori, Jan Pellervo 24.6.2014 26.9.2014 Kokoomus
Arbetsminister
Ihalainen, Lauri Armas 24.6.2014 29.5.2015 SDP
Social- och hälsovårdsminister
Räty, Laura Kaarina 24.6.2014 29.5.2015 Kokoomus
Omsorgsminister
Huovinen, Krista Anri Susanna 24.6.2014 29.5.2015 SDP
Miljöminister
Niinistö, Ville Matti 24.6.2014 26.9.2014 Vihreät
Grahn-Laasonen, Sanni Kaisa 26.9.2014 29.5.2015 Kokoomus
Kultur- och bostadsminister
Viitanen, Pia-Liisa 24.6.2014 29.5.2015 SDP

Partifördelning

24.6.2014
Kokoomus 6
SDP 6
RKP 2
Vihreät 2
Kristillisdemokraatit 1
29.5.2015
Kokoomus 7
SDP 7
RKP 2
Kristillisdemokraatit 1

20.2.2020 1.11. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning