Uppgifter om ministern

Fagerholm, Karl-August

3474

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 31.12.1901 Siuntio

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
44. Fagerholm III
4.12.1958 - 13.1.1959 Minister för utrikesärendena SDP 41
29.8.1958 - 13.1.1959 Statsminister SDP 138
40. Fagerholm II
3.3.1956 - 27.5.1957 Statsminister SDP 451
32. Fagerholm
29.7.1948 - 17.3.1950 Statsminister SDP 597
28. Castren U.
21.9.1944 - 17.11.1944 Socialminister SDP 58
26. Linkomies
5.3.1943 - 17.12.1943 Socialminister SDP 288
25. Rangell
4.1.1941 - 5.3.1943 Socialminister SDP 791
24. Ryti II
27.3.1940 - 4.1.1941 Socialminister SDP 284
23. Ryti
1.12.1939 - 27.3.1940 Socialminister SDP 118
22. Cajander III
9.11.1937 - 1.12.1939 Socialminister SDP 753
Tillsammans 3474

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Salonen, Ahti 44. Fagerholm III 29.8.1958 - 13.1.1959
Pitsinki, Kaarlo 40. Fagerholm II 3.3.1956 - 27.5.1957
Teerimäki, Niilo S. 32. Fagerholm 6.8.1948 - 17.3.1950

7.12.2021 8.11. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning