Uppgifter om ministern

Lindén, Suvi Helmi Tellervo

2674

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 19.4.1962 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
71. Kiviniemi
22.6.2010 - 22.6.2011 Kommunikationsminister Kokoomus 366
70. Vanhanen II
19.4.2007 - 22.6.2010 Kommunikationsminister Kokoomus 1161
67. Lipponen II
15.4.1999 - 5.6.2002 Kulturminister Kokoomus 1148
Tillsammans 2674

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Anttinen, Anna 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 22.6.2011
Anttinen, Anna 70. Vanhanen II 1.8.2009 - 22.6.2010
Paatero, Sami 70. Vanhanen II 28.1.2009 - 31.7.2009
Randell, Aleksi 70. Vanhanen II 2.5.2007 - 27.1.2009
Kaira, Lauri 67. Lipponen II 20.10.2000 - 4.6.2002
Sarekoski, Olli 67. Lipponen II 26.4.1999 - 3.10.2000

27.5.2019 10.2. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning