Uppgifter om ministern

Tuomioja, Erkki Sakari

4365

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 1.7.1946 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
73. Stubb
24.6.2014 - 29.5.2015 Utrikesminister SDP 340
72. Katainen
22.6.2011 - 24.6.2014 Utrikesminister SDP 1099
69. Vanhanen
24.6.2003 - 19.4.2007 Utrikesminister SDP 1396
68. Jäätteenmäki
17.4.2003 - 24.6.2003 Utrikesminister SDP 69
67. Lipponen II
25.2.2000 - 17.4.2003 Utrikesminister SDP 1148
15.4.1999 - 25.2.2000 Handels- och industriminister SDP 317
Tillsammans 4365

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Kantola, Tarja 73. Stubb 24.6.2014 - 29.5.2015
Shemeikka, Tero 73. Stubb 24.6.2014 - 29.5.2015
Shemeikka, Tero 72. Katainen 1.6.2013 - 24.6.2014
Parkkonen, Susanna 72. Katainen 8.8.2011 - 30.6.2013
Kantola, Tarja 72. Katainen 1.7.2011 - 24.6.2014
Sundman, Folke 69. Vanhanen 1.9.2003 - 19.4.2007
Kantola, Tarja 69. Vanhanen 24.6.2003 - 31.8.2003
Parkkonen, Susanna 69. Vanhanen 24.6.2003 - 19.4.2007
Kantola, Tarja 68. Jäätteenmäki 18.4.2003 - 24.6.2003
Kantola, Tarja 67. Lipponen II 25.2.2000 - 17.4.2003
Sivonen, Tuula 67. Lipponen II 26.4.1999 - 24.2.2000

27.11.2021 21.38. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning