Uppgifter om ministern

Perho, Maija Riitta

1464

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 29.5.1948 Ypäjä

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
67. Lipponen II
15.4.1999 - 17.4.2003 Social- och hälsovårdsminister Kokoomus 1464
Tillsammans 1464

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Hiitiö, Eija 67. Lipponen II 15.1.2001 - 17.4.2003
Pohja, Pia 67. Lipponen II 26.4.1999 - 20.12.2000

9.12.2021 10.2. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning