Uppgifter om ministern

Saarikko, Annika

1250

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 10.11.1983 Oripää

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
76. Marin
10.9.2020 - Statsministerns ställföreträdare Keskusta 454
27.5.2021 - Finansminister Keskusta 195
6.8.2020 - 27.5.2021 Forsknings- och kulturminister Keskusta 295
75. Rinne
6.6.2019 - 9.8.2019 Forsknings- och kulturminister Keskusta 65
74. Sipilä
10.7.2017 - 6.6.2019 Familje- och omsorgsminister Keskusta 697
Tillsammans 1250

Arbetat som medhjälpare

Arbetat som minister Minister
71. Kiviniemi
23.6.2010 - 19.4.2011 Kiviniemi, Mari Johanna
70. Vanhanen II
24.5.2010 - 22.6.2010 Rehula, Juha Tapani
1.2.2010 - 24.5.2010 Hyssälä, Liisa Marja
20.7.2009 - 31.1.2010 Väyrynen, Paavo Matti

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Aula, Maria Kaisa 76. Marin 27.5.2021 -
Vimpari, Anna-Mari 76. Marin 27.5.2021 -
Vimpari, Anna-Mari 76. Marin 7.1.2021 - 27.5.2021
Partanen, Jari 76. Marin 6.8.2020 - 31.12.2020
Puumala, Tuomo 76. Marin 6.8.2020 - 27.5.2021
Puumala, Tuomo 75. Rinne 4.7.2019 - 9.8.2019
Tiilikainen, Kimmo Kalevi 75. Rinne 27.6.2019 - 9.8.2019
Partanen, Jari 74. Sipilä 29.5.2019 - 6.6.2019
Partanen, Jari 74. Sipilä 10.7.2017 - 29.5.2019
Medhjälpare Regering Tid
Schulze Steinen, Petra 76. Marin 1.9.2021 -
Kemell, Ann-Mari 76. Marin 27.5.2021 -
Pakarinen, Riikka 76. Marin 27.5.2021 - 14.7.2021
Silvasti, Silja 76. Marin 27.5.2021 -
Vanhanen, Tuomas 76. Marin 27.5.2021 -
Kärkkäinen, Eeva 76. Marin 6.8.2020 - 27.5.2021
Silvasti, Silja 76. Marin 6.8.2020 - 27.5.2021
Ylimaa, Markus 76. Marin 6.8.2020 - 27.5.2021
Silvasti, Silja 75. Rinne 27.6.2019 - 9.8.2019
Ylimaa, Markus 75. Rinne 24.6.2019 - 9.8.2019
Mäki-Lassila, Satu 75. Rinne 7.6.2019 - 9.8.2019
Das Bhowmik, Elina 74. Sipilä 1.7.2018 - 16.4.2019
Mäki-Lassila, Satu 74. Sipilä 2.5.2018 - 6.6.2019
Kause, Hanna-Maija 74. Sipilä 10.7.2017 - 30.6.2018
Pirkkalainen, Riikka 74. Sipilä 10.7.2017 - 10.6.2018

7.12.2021 8.45. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning