Uppgifter om ministern

Hassi, Satu Maijastiina

1143

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 3.6.1951 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
67. Lipponen II
15.4.1999 - 31.5.2002 Minister i utrikesministeriet Vihreät 1143
15.4.1999 - 31.5.2002 Miljöminister Vihreät 1143
Tillsammans 1143

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Poskiparta, Katariina 67. Lipponen II 19.4.2002 - 31.5.2002
Ulvila, Marko 67. Lipponen II 19.4.2002 - 31.5.2002
Kausto, Kaisa 67. Lipponen II 1.10.1999 - 16.4.2000
Nikula, Taina 67. Lipponen II 16.4.1999 - 31.5.2002
Poskiparta, Katariina 67. Lipponen II 16.4.1999 - 31.5.2001
Wallenius, Tapio 67. Lipponen II 16.4.1999 - 31.7.2000

23.3.2019 4.55. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning