Uppgifter om ministern

Grahn-Laasonen, Sanni Kaisa

1715

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 4.5.1983 Forssa

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
74. Sipilä
5.5.2017 - 6.6.2019 Undervisningsminister Kokoomus 763
29.5.2015 - 5.5.2017 Undervisnings- och kulturminister Kokoomus 708
73. Stubb
26.9.2014 - 29.5.2015 Miljöminister Kokoomus 246
Tillsammans 1715

Arbetat som medhjälpare

Arbetat som minister Minister
71. Kiviniemi
22.6.2010 - 26.4.2011 Stubb, Cai-Göran Alexander
70. Vanhanen II
19.10.2009 - 22.6.2010 Stubb, Cai-Göran Alexander

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Kujala, Anssi 74. Sipilä 17.4.2019 - 6.6.2019
Kujala, Anssi 74. Sipilä 4.3.2019 - 12.4.2019
Ikonen, Anna-Kaisa 74. Sipilä 10.4.2018 - 4.3.2019
Artjoki, Risto 74. Sipilä 12.2.2018 - 16.3.2018
Artjoki, Risto 74. Sipilä 5.5.2017 - 12.2.2018
Artjoki, Risto 74. Sipilä 15.10.2016 - 5.5.2017
Heinonen, Olli-Pekka 74. Sipilä 22.6.2016 - 14.10.2016
Heinonen, Olli-Pekka 74. Sipilä 17.6.2015 - 22.6.2016
Medhjälpare Regering Tid
Mäki-Lohiluoma, Juho 74. Sipilä 4.2.2019 - 16.4.2019
Venäläinen, Emmi 74. Sipilä 1.1.2019 - 6.6.2019
Sazonov, Daniel 74. Sipilä 1.9.2017 - 1.3.2019
Marttinen, Matias 74. Sipilä 1.7.2017 - 31.8.2017
Vuornos, Henrik 74. Sipilä 8.5.2017 - 30.6.2017
Uusitalo, Heikki Kuutti 74. Sipilä 5.5.2017 - 31.12.2018
Uusitalo, Heikki Kuutti 74. Sipilä 11.1.2016 - 5.5.2017
Kokko, Kristiina 74. Sipilä 29.6.2015 -
Marttinen, Matias 74. Sipilä 2.6.2015 - 5.5.2017
Kokko, Kristiina 73. Stubb 26.9.2014 - 29.5.2015
Salo, Aino 73. Stubb 26.9.2014 - 29.5.2015

4.12.2021 19.2. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning