Uppgifter om ministern

Skinnari, Jouko Juhani

554

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 12.8.1946 Lahti

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
66. Lipponen
9.10.1997 - 15.4.1999 Minister i statsrådets kansli SDP 554
9.10.1997 - 15.4.1999 Minister i finansministeriet SDP 554
9.10.1997 - 15.4.1999 Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet SDP 554
Tillsammans 554

Arbetat som medhjälpare

Arbetat som minister Minister
55. Paasio II
1.3.1972 - 4.9.1972 Kaipainen, Osmo Ensio

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Santala, Heli 66. Lipponen 9.9.1997 - 15.4.1999

28.11.2021 10.55. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning