Uppgifter om ministern

Rehula, Juha Tapani

1169

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 3.6.1963 Hollola

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
74. Sipilä
29.5.2015 - 10.7.2017 Familje- och omsorgsminister Keskusta 774
71. Kiviniemi
22.6.2010 - 22.6.2011 Social- och hälsovårdsminister Keskusta 366
70. Vanhanen II
24.5.2010 - 22.6.2010 Social- och hälsovårdsminister Keskusta 30
Tillsammans 1169

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Partanen, Jari 74. Sipilä 5.5.2017 - 10.7.2017
Partanen, Jari 74. Sipilä 29.12.2016 - 5.5.2017
Partanen, Jari 74. Sipilä 17.6.2015 - 29.12.2016
Kuuskoski, Eeva Maija Kaarina 71. Kiviniemi 23.6.2010 - 22.6.2011
Kuuskoski, Eeva Maija Kaarina 70. Vanhanen II 24.5.2010 - 22.6.2010
Medhjälpare Regering Tid
Pirkkalainen, Riikka 74. Sipilä 16.1.2017 - 10.7.2017
Salmenpohja, Eeva 74. Sipilä 29.6.2015 - 16.1.2017
Kause, Hanna-Maija 74. Sipilä 3.6.2015 - 10.7.2017
Kause, Hanna-Maija 71. Kiviniemi 23.6.2010 - 22.6.2011
Saarikko, Annika 70. Vanhanen II 24.5.2010 - 22.6.2010

4.12.2021 19.34. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning