Uppgifter om ministern

Tölli, Tapani Olavi

366

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 13.6.1951 Sievi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
71. Kiviniemi
22.6.2010 - 22.6.2011 Förvaltnings och kommunminister Keskusta 366
Tillsammans 366

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Luukko, Juha 71. Kiviniemi 28.6.2010 - 22.6.2011
Medhjälpare Regering Tid
Portaankorva, Timo 71. Kiviniemi 23.6.2010 - 22.6.2011

24.3.2019 10.43. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning