Uppgifter om ministern

Leino, Yrjö Kaarlo

1283

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 28.1.1897 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
31. Pekkala
26.3.1946 - 22.5.1948 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena SKDL 789
30. Paasikivi III
17.4.1945 - 26.3.1946 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena SKDL 344
29. Paasikivi II
17.11.1944 - 17.4.1945 Minister i socialministeriet SKDL 152
Tillsammans 1283

9.12.2021 9.20. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning